Dodana: 31 lipiec 2017 15:20

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2017 15:20

Biebrzańskie gminy będą korzystać z energii odnawialnej

Na posiedzeniu, 25 lipca br. Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził dofinansowanie pięciu projektów z gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury. To Grajewo, Bargłów Kościelny, Wąsosz, Rajgród i Radziłów. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pozwoli samorządom zrealizować inwestycje polegające na zakupie i montażu instalacji wykorzystujących energię słoneczną.

Ilustracja do artykułu solar-panels-1273129_960_720.jpg

Z tych projektów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, bo kolektory słoneczne pojawią się na budynkach mieszkalnych. I tak, gmina Grajewo planuje zakupić 112 takich instalacji, Bargłów Kościelny – 90, Wąsosz – 41, Rajgród – 53, a Radziłów – 18.

Energia słoneczna będzie wykorzystywana do podgrzewania wody. Dzięki temu zmniejszą się opłaty, zyska też środowisko – kolektory pozwolą zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Wartość wszystkich inwestycji to prawie 4 mln zł. Dofinansowanie z RPO wyniesie 2,6 mln zł.

Realizacja tych i innych przedsięwzięć na poziomie lokalnym jest możliwa dzięki Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS), czyli nowemu instrumentowi w ramach programu regionalnego. Samorząd województwa przeznaczył na niego aż 59 mln euro. W ramach RLKS odpowiedzialność za przeprowadzenie konkursów spoczywa na Lokalnych Grupach Działania, które najlepiej znają problemy, potencjały oraz potrzeby „małych ojczyzn” i potrafią zaangażować w działania mieszkańców czy przedstawicieli różnych środowisk.

 

 

fot.pixabay

facebook