Dodana: 30 styczeń 2017 09:00

Zmodyfikowana: 30 styczeń 2017 09:00

Rodzinna niedziela w Ratuszu

Zapraszamy do białostockiego Ratusza dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z opiekunami w niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne na wystawie czasowej „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej”.

Ilustracja do artykułu ratusz.JPG

Kolorowa wieś i jej mieszkańcy, 5 lutego 2017 r., godz. 12.00

Wieś od wieków przyciągała swoim barwnym krajobrazem, bogatą i ciekawą kulturą oraz obrzędowością. W okresie Młodej Polski chłopomania ogarnęła niemal wszystkich polskich artystów, którzy szukali tu odpoczynku i natchnienia. Uwieczniali oni na swoich obrazach wieś kolorową, malowniczą i roztańczoną. Podczas zajęć dowiemy się, który z artystów jako jeden z pierwszych przeprowadził się na wieś, a który wyprawił tam huczne wesele? Jak nazywała się podkrakowska wieś, gdzie malarze najchętniej szukali inspiracji? Jak wyglądało codzienne życie na wsi? Czy chłopomania była zaraźliwa? Kim byli Huculi? W części warsztatowej zainspirowani folklorem ozdobimy torby płócienne.

 

Damą być, 12 lutego 2017 r., godz. 12.00

W malarstwie Młodej Polski występowały dwa oblicza kobiety. Z jednej strony dama – kobieta, której świat zaczynał się i kończył na własnej rodzinie. Tak widział delikatne, wytwornie ubrane, mocno znudzone bohaterki Teodor Axentowicz, mistrz subtelnie malowanych pastelową kredką portretów kobiecych. Z drugiej strony famme fatale - tajemnicze i fascynujące bywalczynie kawiarni i kabaretów. Jedne i drugie hołdowały modzie, która czerpała inspiracje ze świata flory i fauny. Pożądana talia osy, fruwające ważki, oplatający i wijący się bluszcz to charakterystyczne elementy secesji, jednego ze stylów epoki. Jak ten styl wpływał na modę i wygodę owych dam, dowiemy się w trakcie zajęć, zakończonych modowym projektem.

 

Czas trwania zajęć ok. 60 min.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób.
Koszt: 8 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny.

 

Informacje i zapisy:
Dział Promocji i Edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, tel. (85) 740-77-41 lub 509 336 740.

facebook