Dodana: 25 styczeń 2017 11:45

Zmodyfikowana: 25 styczeń 2017 11:45

Białystok. Ferie w mieście nie muszą być nudne

Zajęcia artystyczne i sportowe, warsztaty, seanse filmowe pozwolą dzieciom i młodzieży na interesujące spędzenie czasu w mieście. Białostockie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę na zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Zimowy wypoczynek w Białostockim Ośrodku Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa – to jedna z licznych atrakcji, przygotowanych przez miejskie placówki na tegoroczne ferie.

Codziennie w godz. 10.00–17.00 dzieci mogą z dziesięciu tysięcy klocków budować m.in. białostocką Wieżę Babel – wymarzony przez Ludwika Zamenhofa pomnik według projektu Abrahama Ostrzegi z okresu międzywojennego, który miał powstać w Białymstoku, ale nigdy nie został zbudowany. W trakcie kolejnych zajęć – „Plac LEGO-budowy” – uczestnicy zbudują to, co ze szczytu wieży mógłby zobaczyć Ludwik Zamenhof, gdyby jego pomnik powstał. Pracownicy placówki zaplanowali też warsztaty dla grup zorganizowanych pn. „Budujemy wieżę marzeń”. Uczestnicy wraz z instruktorem poszukają na wystawie „Białystok młodego Zamenhofa” symboli związanych z Ludwikiem Zamenhofem i językiem esperanto. Następnie obejrzą replikę pomnika Wieża Babel wykonaną z klocków LEGO. Na koniec zbudują własną wersję pomnika z klocków.

 

– Udział w tych zajęciach pozwoli na przybliżenie dzieciom postaci Ludwika Zamenhofa i idei języka esperanto – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Poprzez zabawę nasi najmłodsi mieszkańcy zyskają wiedzę o jednym z najsłynniejszych białostoczan, któremu – za sprawą decyzji UNESCO – poświęcono rok 2017 i na całym świecie obchodzony jest jako Rok Ludwika Zamenhofa.

 

Do Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 trzeba przychodzić z rodzicami lub opiekunami. Najmłodsi mogą też wybrać się do kina Forum. Poza seansami filmowymi, zaplanowano bezpłatne imprezy: karaoke (27 stycznia) i dyskotekę (3 lutego) oraz dwa spektakle („Czerwony kapturek”, „Fintikluszki – Folkowe Okruszki”). Ciekawe zajęcia przygotowali pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku. Młodzi białostoczanie mogą poznać tajniki fotograficznego atelier, obejrzeć wojskowe zdjęcia i zrobić własne oraz poznać historię wojennej fotografii. Odbędą się zarówno zajęcia dla grup zorganizowanych (24 stycznia–3 lutego), jak i osób indywidualnych – „Historia zatrzymana w fotografii” (28 stycznia).

 

Z kolei w Galerii im. Sleńdzińskich odbywają się wyjątkowe warsztaty „Animatyskop w muzeum” – nastolatkowie „ożywią” dzieła sztuki (23–27 stycznia). Obrazują historię, która mogłaby się wydarzyć w tej galerii. Do pracy wykorzystują różne techniki animacji.

 

Miłośnikom zajęć artystycznych polecamy ferie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (23-27 stycznia). Dzieci mogą podszkolić swoje umiejętności plastyczne, muzyczne i taneczne, a także np. wyjść do Muzeum Historycznego, Straży Pożarnej i obejrzeć spektakl teatralny „Dla mnie bomba!!!”.

 

Galeria Arsenał w Białymstoku wspólnie z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa zapraszają dzieci na warsztaty papiernicze. Młodzi białostoczanie mogą dowiedzieć się tego, jak i z czego dawniej produkowano papier czerpany, a także stworzyć kartkę z odciskiem własnej dłoni oraz ozdobną kopertę.

 

W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież mogą także wybrać się do Białostockiego Teatru Lalek i obejrzeć „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” oraz „Straszną Piątkę”. Dodatkowo BTL przygotował czytanie tekstów sztuk lalkowych dla dzieci (29 stycznia, wstęp wolny). Bajkę Marty Guśniowskiej „Czerwony Kapturek” przeczytają aktorzy teatru.

 

Specjalną ofertę przygotował również Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dwie miejskie pływalnie (ul. Włókiennicza i Mazowiecka) zapraszają na kursy nauki i doskonalenia pływalnia. Miłośnicy jazdy na łyżwach i nartach również znajdą coś dla siebie. Wybrać się można na lodowisko (będą dodatkowe godziny wejść) i Dojlidy, aby spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym.

źródło: UM Białystok /oprac.ak

facebook