Dodana: 8 wrzesień 2015 13:50

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2015 13:53

UwB zaprasza na zajęcia Akademii Młodego Ekonomisty

Ruszają zapisy na zajęcia dla gimnazjalistów w ramach kolejnej edycji Akademii Młodego Ekonomisty . Rekrutacja będzie prowadzona w pięciu miastach: w Białymstoku oraz w Szczecinie, Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Nabór potrwa do 18 września.

Ilustracja do artykułu galeria_ame_bialystok_8_3 19.JPG

Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej, który ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży i zachęcanie jej do bliższego zainteresowania się zagadnieniami ekonomicznymi. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Fundacja Promocji i Akredytacji  Kierunków Ekonomicznych.

Akademia Młodego Ekonomisty rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2008 roku przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest programem siostrzanym Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Obecnie zajęcia prowadzone są w 5 miastach, a ich gospodarzami są: Uniwersytet w Białymstoku, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Szczeciński.

„Znaczenie wiedzy finansowej we współczesnym świecie zwiększa się, dysponowanie nią urasta do rangi podstawowej kompetencji, dlatego konieczna jest edukacja ekonomiczna od najmłodszych lat. Równie ważne jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw, a także umiejętności pracy w grupie 

i rozwiązywania sytuacji problemowych. Są to kompetencje, które powinniśmy rozwijać
u gimnazjalistów” – mówi dr Ewa Tokajuk z UwB, opiekun Akademii Młodego Ekonomisty
z Białegostoku.

Semestr zajęć składa się z sześciu spotkań, z których każde trwa dwie godziny lekcyjne. Spotkania AME mają charakter interaktywny i realizowane są w formule edutainment (nauka poprzez zabawę). Dzielą się na część teoretyczną, czyli wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich, oraz część praktyczną – warsztaty, podczas których każdy uczestnik ma szansę wcielić się w rolę kierownika projektu, negocjatora czy inwestora giełdowego. W nadchodzącym semestrze przewidziano zajęcia z zakresu marketingu, analizy wskaźnikowej przedsiębiorstw, zarządzania w kryzysie, mierników dobrobytu gospodarczego oraz komunikacji interpersonalnej.

Każdy student otrzymuje indeks, w którym zbiera stemple, potwierdzające obecność na zajęciach. Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody  dla najlepszego studenta z danego ośrodka najlepszym studentom z danego ośrodka. Zaliczenie semestru zajęć uzyskują wszyscy studenci, który wezmą udział w co najmniej czterech zajęciach AME.

Dodatkowo zaplanowano równoległe spotkania dla rodziców i opiekunów młodzieży. Marcin Dąbrowski z Fundacji informuje: „Z rodzicami rozmawiamy m.in. o edukacji finansowej, kreatywnych metodach rozwiązywania konfliktów, nowoczesnych metodach edukacyjnych, jak i problemach nastolatków w wieku dojrzewania”. Zajęcia dla dzieci poprowadzą eksperci akademiccy z zakresu ekonomii i zarządzania, natomiast dla rodziców – specjaliści z obszaru kierunków pedagogiki, psychologii i socjologii.

Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje na temat programu Akademii Młodego Ekonomisty, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na: www.gimversity.pl.

facebook