Dodana: 20 czerwiec 2018 12:24

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2018 12:24

UMB znalazł się w krajowej czołówce Rankingu Szkół Kształcących Menadżerów Zdrowia

Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znalazł się na 4 miejscu w Polsce w rankingu Szkół Kształcących Menedżerów Zdrowia. Zestawienie opracowała branżowa gazeta "Menadżer Zdrowia".

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Ocena odbyła się na podstawie wypełnionych ankiet opracowanych przez zespół ekspertów. Pytania dotyczyły między innymi : liczby doktoratów i habilitacji nadanych w zakresie nauk o zdrowiu,  jaką placówka ma kategorię naukową przyznaną przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w 2017 r., ile prac opublikowali nauczyciele akademiccy i ile razy byli cytowani w latach 2016-2017 (według bazy Web of Science). Uczelnie odpowiadały na pytanie, jaki jest procentowy udział wykładów i ćwiczeń w toku edukacji, czy studenci mają dostęp do platformy e-learning i jaka jest forma zaliczenia obowiązkowych praktyk studenckich. Istotną informacją rankingu był koszt studium podyplomowego, warunki płatności, liczba godzin dydaktycznych obowiązujących słuchaczy studium i maksymalna liczebność grupy.

Szczegóły dotyczące rankingu znajdują się w linku :  https://www.termedia.pl/mz/Gdzie-ksztalca-najlepszych-menedzerow-ochrony-zdrowia-,30448.html 

 

Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powstał w 1999 r.

Początkowo funkcjonował jako Oddział Pielęgniarstwa na Wydziale Lekarskim i kształcił w ramach zaocznych studiów magisterskich na kierunku Pielęgniarstwo. Od 2000 r. rozpoczęto kształcenie na dziennych studiach licencjackich na kierunkach: Pielęgniarstwo i Fizjoterapia oraz na specjalności Dietetyka, a od 2002 r. także na kierunku Położnictwo i na specjalności Zdrowie Publiczne. W roku 2003, mocą Uchwały Senatu Akademii Medycznej Białymstoku powołano Wydział Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia. W dniu 27 marca 2008 r., decyzją Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku została zmieniona nazwa Wydziału Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia na Wydział Nauk o Zdrowiu.

Wydział Nauk o Zdrowiu UMB posiada doskonale przygotowaną kadrę nauczająca, strukturę organizacyjną oraz bazę lokalową zapewniające realizację nowoczesnego programu dydaktycznego i naukowego. Na Wydziale zatrudnionych jest 170 nauczycieli akademickich, w tym 19 profesorów, 15 doktorów habilitowanych.

W chwili obecnej strukturę Wydziału tworzy 28 jednostek, w tym: 7 Klinik, 18 Zakładów, 2 Samodzielne Pracownie i 1 Studium. Wszystkie jednostki biorą udział w kształceniu lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, elektroradiologów, dietetyków, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, logopedów i fonoaudiologów oraz studentów zdrowia publicznego.

W październiku 2011 r. rozpoczęły się zajęcia w nowo wybudowanym, nowocześnie wyposażonym Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu, gdzie mieści się większość zakładów Wydziału.

Wydział Nauk o Zdrowiu posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna i nauk o zdrowiu oraz doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie medycyna i nauk o zdrowiu.

Najmłodszy Wydział Uczelni z roku na rok poszerza swoją ofertę kształcenia. W 2007 r. rozpoczęto kształcenie na kierunku Elektroradiologia, a 2009 r. na kierunku Logopedia z Fonoaudiologią.

 

Aktualnie na Wydziale Nauk o Zdrowiu można studiować na 8 kierunkach, w tym dwóch unikatowych:

 

Dietetyka (studia I i II stopnia stacjonarne )

Elektroradiologia - kierunek unikatowy (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne)

Fizjoterapia (studia I stopnia stacjonarne i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne)

Logopedia z Fonoaudiologią - kierunek unikatowy (studia I stopnia stacjonarne)

Pielęgniarstwo (studia I stopnia stacjonarne i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne)

Położnictwo (studia I i II stopnia stacjonarne)

Ratownictwo Medyczne (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne)

Zdrowie Publiczne (studia I stopnia stacjonarne i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne)

Na Wydziale studiuje prawie 1800 osób, a dyplomy ukończenia studiów uzyskało ponad 3800 absolwentów.

Na Wydziale wydawane jest anglojęzyczne czasopismo naukowe Progress in Health Sciences. Działa tu także Wydziałowe Centrum Wolontariatu. W ciągu każdego roku prowadzonych jest kilkanaście akcji charytatywnych i środowiskowych promujących prozdrowotny tryb życia.

W 2011 r. Wydział otrzymał nagrodę "Najaktywniejsza Firma" za zorganizowanie dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, Dnia Przedsiębiorczości 2010, przygotowującego młodzież do świadomego wyboru drogi zawodowej i ścieżki edukacyjnej.

 

źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook