Dodana: 13 styczeń 2017 13:46

Zmodyfikowana: 13 styczeń 2017 13:46

Samorządy przygotowują się do zmian w ustroju szkolnym

Od 1 września system szkolny w Polsce tworzyć będą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika. W miejsce „zawodówek” wejdą dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja nie będą prowadzić rekrutacji i zostaną stopniowo wygaszone. Związane jest to z reformą oświaty, która rozpocznie się od przyszłego roku szkolnego. Obowiązek dostosowania istniejących szkół do wymagań nowego prawa oświatowego spoczywa na samorządach. Prezentujemy propozycje zmian na mapie edukacyjnej największych miast w województwie.

Ilustracja do artykułu language-school-834138_960_720.jpg

W Białymstoku większość gimnazjów zostanie przekształconych w podstawówki , kilka zostanie włączonych do liceów ogólnokształcących, a jedno – Publiczne Gimnazjum nr 4 będzie wygaszone.

W czwartek, 12 stycznia Z-ca Prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przedstawił  projekt uchwały dotyczący sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie miasta. W Białymstoku są 23 gimnazja publiczne, z czego dziewięć (nr 1, 11, 12, 17, 19, 20, 29, 30, 31) funkcjonuje w zespołach szkół ze szkołą podstawową, trzy (nr 8, 14, 32)  w zespołach szkół z liceami ogólnokształcącymi. Jedenaście szkół to samodzielne jednostki.

Zgodnie z ustawą od 1 września 2017 r. zespół szkół, w który wchodzą podstawówka i gimnazjum stanie się ośmioletnią szkoła podstawową.  Powrócą numery szkół sprzed 1999 roku, czyli sprzed reformy wprowadzającej gimnazja.

Trzy gimnazja, które funkcjonują obecnie razem z liceami to  sportowe PG 8, dwujęzyczne PG32 i PG 14.
Gimnazjum nr 8 ma być podstawówką  o profilu sportowym, dwujęzyczne gimnazjum nr 32 zostanie przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi.

Projekt zakłada włączenie  gimnazjum nr 14 do XIV Liceum Ogólnokształcącego.

Jedenaście gimnazjów (nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15, 16, 18) funkcjonuje samodzielnie.

Siedem z nich ma być przekształconych w szkoły podstawowe. Dwa gimnazja (nr 5 i 6) zostaną włączone do szkół podstawowych (nr 14 i 12).  Natomiast PG 7 powinno zostać włączone do X Liceum Ogólnokształcącego.

Jedno gimnazjum w Białymstoku ma być wygaszone – to PG 4 na ul. Ciepłej.

 

- Ze względu na warunki demograficzne i brak potrzeby powołania kolejnej szkoły podstawowej na Osiedlu Sienkiewicza, zaplanowano stopniowe wygaszenie Gimnazjum nr 4. – mówił podczas konferencji prasowej z-ca prezydenta Rafał Rudnicki.

 

Pytany o ewentualne zwolnienia Rafał Rudnicki mówił, że za wcześnie na szacowanie skali zwolnień. Dodał również, że miasto będzie starało się aby przy okazji zmian jak najmniej osób straciło pracę.

- Będziemy dążyć do tego żeby do szkól nie przyjmować nowych pracowników,  aby nauczyciele, którym grozi zwolnienie, znaleźli zatrudnienie w innej placówce na terenie miasta.

Na możliwości jakie daje nauczycielom reforma wskazywała Jadwiga Szczypiń To m.in.  możliwość przekwalifikowanie się czy  przejścia w tzw. stan nieczynny nauczyciela  czyli otrzymywanie wynagrodzenia mimo braku etatu. 

Łomża. Spośród pięciu pięciu łomżyńskich gimnazjów tylko jedno ma być  zlikwidowane

To Gimnazjum Publiczne Nr 3. Pozostałe  jednostki zostaną przekształcone bądź włączone do szkół podstawowych.
I tak  Gimnazjum Publiczne Nr 1 im. Noblistów Polskich zostanie przekształcone w ośmioklasową Szkołę Podstawową nr 1, Gimnazjum Publiczne Nr 2 im. Jana Pawła II będzie włączone do  Szkoły Podstawowej nr 10, Gimnazjum Publiczne Nr 6 czeka włączenie do  czteroletniego I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży , Gimnazjum Publiczne Nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I Włączenie do  ośmioklasowej Szkoły Podstawowej nr 9.

Jak mówi Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu, miasto nie przewiduje zwolnień nauczycieli w związku z wprowadzanymi zmianami.


Chaosu we wdrożeniu reformy oświaty nie przewidują również władze Suwałk

Miasto Suwałki jest w o tyle dobrej sytuacji, że nie mamy samodzielnych gimnazjów. Istniejące gimnazja są włączone w Zespoły Szkół, najczęściej przy szkołach podstawowych. Dlatego też będziemy powoli wygaszali te gimnazja w zespołach szkół, które ostatecznie staną się samodzielnymi podstawówkami – mówiła podczas konferencji prasowej z-ca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek  – Zgoła odmienna sytuacja jest przy dwóch gimnazjach, które wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 4. Te szkoły czekają nieco większe zmiany.
Gimnazjum nr 2 działające w ramach Zespołu Szkół nr 4 zostanie włączone do Technikum nr 4. Dzięki temu w szkole powstaną dodatkowe oddziały nauczania. Natomiast PG nr 3 działające w ramach Zespołu Szkół nr 2 zostanie włączone do II LO.

Czy w Suwałkach szykują się zwolnienia nauczycieli ?
- Szacujemy, że w związku z reformą oświaty, ale także z niżem demograficznym od roku szkolnego 1 września w suwalskich szkołach konieczna będzie likwidacja 20 nauczycielskich – informuje Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach – Ale też wiemy, że w tym roku  34 suwalskich nauczycieli nabędzie prawa emerytalne. Będziemy z nimi rozmawiać o tym czy nie skorzystaliby z tego prawa. Pozwoliłoby to uniknąć zwolnień ich młodszych kolegów.

To co jest też pewne to to, że od roku szkolnego 2017/2018 nie będzie zmian w obwodach suwalskich szkół. Ta kwestia będzie podlegała analizie w latach kolejnych.

***

Obowiązek dostosowania istniejących szkół do wymagań nowego prawa oświatowego spoczywa na samorządach. Do 31 marca każdy samorząd musi podjąć odpowiednia uchwałę w tej sprawie. Projekty uchwał dostosowujące sieć do nowego ustroju szkolnego muszą trafia pod obrady radnych,  a następnie do zaopiniowania przez Podlaskiego Kuratora Oświaty  oraz związki zawodowe.

Ostateczną decyzję dotyczącą nowej sieci szkół rady gmin muszą  podjąć do końca marca 2017 r.

W poniedziałek, 9 stycznia 2017r. prezydent Andrzej Duda  podpisał ustawy reformujące system oświaty. Od najbliższego roku szkolnego będzie obowiązywała ośmioletnia podstawówka i cztero- lub pięcioletnia szkoła średnia. Zawodówki zostaną zastąpione dwustopniowymi szkołami branżowymi .

Nie będzie rekrutacji do gimnazjów, a te istniejące będą stopniowo wygaszane, aż do zakończenia edukacji obecnych gimnazjalistów.

ak

fot.pixabay 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook