Dodana: 26 maj 2015 11:23

Zmodyfikowana: 26 maj 2015 11:42

Reprezentacje Politechniki na turniejach robotycznych w Gdańsku

Bardzo dobre wyniki w ogólnopolskim Trójmiejskim Turnieju Robotów (sobota 23 maja) oraz Roboxy2015 (niedziela 24 maja) osiągnęli reprezentanci Wydziału Elektrycznego i Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Turnieje robotyczne rozgrywane w Gdańsku noszą miano Bałtyckich Bitew Robotów. Jest to dwudniowe, prestiżowe wydarzenie, które gromadzi miłośników nowoczesnych technologii z całej Polski, głównie z ośrodków akademickich, którzy poprzez całkowicie autonomiczne, własne konstrukcje robotów mobilnych mierzą się ze sobą w licznych konkurencjach (Sumo, Line Follower, Micromouse, Freestyle). Zawody pod nazwą Trójmiejski Turniej Robotów (7 edycja, 23.05.2015r, miejsce: Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) rozgrywane w ramach Polskiej Unii Robotyki Turniejowej zgromadziły na starcie blisko 170 robotów.

W Trójmiejskim Turnieju Robotów:

• w kategorii freestyle – drugie miejsce zajął łazik hybrydowy „Rosie”, czyli najnowsza konstrukcja studentów Wydziału Mechanicznego z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki, drużyna w składzie Marcin Płóciennik, Konrad Krzysztof Kwaśniewski, Krzysztof Kuna, Marek Klimowicz, Basia Klimiuk.
• w kategorii SUMO – drugie miejsce zdobyła drużyna z Wydziału Elektrycznego w składzie Mateusz Czega, Krzysztof Matus, Dariusz Daniszewski oraz ich robot CEP III, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Wydziału Mechanicznego w składzie: Szymon Błażej Barszczewski i Piotr Dziuba z robotem „Rudy”. Na czwartym miejscu w tej kategorii był robot „Karbonowy Cygan” i drużyna WM w składzie: Maciej Wysocki, Adam Kalinowski, Bartłomiej Łukaszuk, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz.
• w kategorii Micromouse triumfował robot „Aby do mety ©” wykonany przez studentów Wydziału Elektrycznego: Roberta Augustynowicza, Kamila Borawskiego, Szymona Kochanowskiego oraz Urszulę Studzińską. Druga konstrukcja tej drużyny – robot „®at” zajął IV miejsce.

W drugim turnieju pod nazwą ROBOXY (6 edycja, 24.05.2015r, miejsce: Gmach Główny Politechniki Gdańskiej) zorganizowanym przez Naukowe Koło Studentów Automatyki działające na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej uczestniczyło około 150 robotów.

• w kategorii freestyle – pierwsze miejsce zajął łazik hybrydowy „Rosie” studentów Wydziału Mechanicznego
• w kategorii SUMO – drugie miejsce zdobył robot RUDY drużyny WM w składzie Szymon Błażej Barszczewski i Piotr Dziuba, a robot „CEP III” z WE zajął miejsce trzecie,
• w kategorii Micromouse na trzecim miejscu uplasował się robot „®at” z Wydziału Elektrycznego, robot „Aby do mety ©” był czwarty, na piątym miejscu był robot „Dead Mouse” drużyny Wydziału Mechanicznego w składzie: Krzysztof Kuna, Marek Klimowicz, Konrad Krzysztof Kwaśniewski,
• w kategorii LEGO Linefollower drugi był robot „Panzerhound ” studentów Wydziału Mechanicznego: Adam Wieczorek, Tomasz Szczęsny, Rafał Rogalski, Karolina Kurzątkowska,
• w kategorii SUMO robot „Karbonowy Cygan” (drużyny studentów WM w składzie: Maciej Wysocki, Adam Kalinowski, Bartłomiej Łukaszuk, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz) zajął czwarte miejsce po tym jak zastał uszkodzony w walce.

Wyjazd studentów Wydziału Elektrycznego na zawody do Gdańska oraz realizacja robota „CEPIII” była możliwa dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach funduszu „Milion dla Wydziału”.