Dodana: 12 styczeń 2019 10:09

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2019 09:25

Przy Zespole Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku powstało Centrum Kształcenia Praktycznego

Dzięki tej inwestycji uczniowie białostockiej „Budowlanki” będą uczyć się zawodu w warunkach zbliżonych do tych rzeczywistych. Do ich dyspozycji będą m.in. pracownia robót drogowych, sieci sanitarnych czy instalacji elektrycznych, a także laboratorium odnawialnych źródeł energii. Nowoczesna baza szkoleniowa zbudowana został w ramach projektu „Wiemy więcej-budujemy więcej”. Jej koszt to blisko 15 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Pierwsze zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego już po feriach zimowych.

Ilustracja do artykułu Otwarcie Centrum Kształcenia Praktycznego (32).JPG

Uroczyste otwarcie nowej bazy szkoleniowej odbyło się 11 stycznia br. Wzięli w nim udział uczniowie szkoły, kadra pedagogiczna, a także m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Ks. Abp.  Tadeusz Wojda, Biskup Supraski Andrzej.
Samorząd województwa reprezentował Członek Zarządu Marek Malinowski.

List gratulacyjny z okazji zakończenia inwestycji przekazał dyrekcji szkoły Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

„Pragnę wyrazić głębokie uznanie dla Państwa działalności, dziękuję za stworzenie świetnego projektu i trud włożony w jego realizację – podkreślił marszałek- – „Szkolnictwo zawodowe jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Wykształceni fachowcy to podstawa sukcesu wielu firm. Jako zarząd województwa, jesteśmy w stałym kontakcie z pracodawcami, którzy wiele razy apelowali, aby rozwój szkolnictwa zawodowego był jednym z priorytetów naszego regionu. Dlatego jestem dumny, że dzięki Zespołowi Szkół Budowlano – Geodezyjnych oraz innym szkołom zawodowym w Białymstoku które czerpią z RPOWP udaje się ów priorytet krok po kroku realizować”
Artur Kosicki zapewnił również, że jako marszałek województwa podlaskiego będzie wspierał wszystkie dobre projekty wywodzące się z Miasta Białegostoku służące dobru jego mieszkańców.

 
Członek Zarządu Województwa - odpowiedzialny m.in. za edukację -  Marek Malinowski zaznaczył, że Zespól Szkół Budowlano – Geodezyjnych jest jedną z wielu podlaskich szkół, które realizują projekty przy wsparciu RPOWP.
- W ostatnich kilku tygodniach podjęliśmy kolejne uchwały współfinansujące szkoły zawodowe.
Wsparcie w łącznej kwocie około 30 mln zł. otrzymają m.in. Zespół Szkół Technicznych im. Władysława Andersa i Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zbudowane zostało w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej”.
Baza szkoleniowa powstała w podpiwniczonym, trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni prawie 4 tys. m2. Zainstalowano w nim odnawialne źródła energii (pompy ciepła, instalacje solarne, panele fotowoltaiczne, turbinę wiatrową), które będą wykorzystane do celów dydaktycznych. A wytworzona energia pozwoli na zmniejszenie opłat o około 3 tys. zł rocznie.

Pracownie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt i bezprzewodowy dostęp do Internetu. Praktyczną naukę zawodu odbywać tu będą  m.in. przyszli technicy budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych i geodeci.


Projekt „Wiemy więcej – budujemy więcej” to także realizacja tzw. miękkich działań związanych z podniesieniem poziomu kształcenia zawodowego (za prawie 4 mln zł). W sumie skorzysta z nich 606 uczniów i 45 nauczycieli.

Podczas uroczystości otwarcia CKP w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył akty stypendialne 24 uczestnikom programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów, motywującego do pracy i samodoskonalenia. Stypendium wynosi 1000 zł miesięcznie i jest wypłacane przez cały rok szkolny czyli przez 10 miesięcy. W czasie korzystania ze stypendiów uczniowie są pod opieką dydaktyczną pedagogów.

Całkowita wartość projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” to prawie 21 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ok. 10,4 mln zł, a z Europejskiego Funduszu Społecznego prawie 4 mln zł.

 

To nie jedyna tego typu inwestycja. W Białymstoku powstało już Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Gastronomicznych.
Planowane jest utworzenie takich placówek jeszcze przy Zespole Szkól Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych.

oprac. ak

facebook