Dodana: 9 listopad 2017 08:15

Zmodyfikowana: 9 listopad 2017 08:15

Politechnika Białostocka inspiruje

Politechnika Białostocka motywuje do działania. W środę, 8 listopada, uczelnia zaprosiła uczniów szkół średnich na spotkanie pełne inspiracji. Blisko 200 uczestników mogło porozmawiać z absolwentami Politechniki Białostockiej, którzy na bazie studenckich projektów zbudowali swoje życie zawodowe.

Ilustracja do artykułu 2017-11_08 inspiracje na politechnice Photon.JPG

To wydarzenie w sposób szczególny dedykowane było najzdolniejszym uczniom białostockich szkół ponadgimnazjalnych, którzy we wrześniu otrzymali od Prezydenta Miasta stypendia za innowacyjną myśl techniczną. W spotkaniu na Politechnice wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych, Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych oraz Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Program "Inspiracje na Politechnice" został przygotowany z myślą o zmotywowaniu młodych ludzi do rozwijania swoich pasji technicznych oraz postaw przedsiębiorczych.

- Największą wartością Politechniki Białostockiej są kreatywni studenci - podkreślał Prorektor ds. Studenckich PB prof. Jarosław Perszko i wskazywał - Uczelnia to miejsce, gdzie możecie rozwijać wasze niepokoje, w szczególności kreatywność i chęć tworzenia nowych rzeczy. Obyście starali się odkrywać nowe lądy.

Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej mówił: Osoba przedsiębiorcza, to nie ta, która ma własną firmę, ale taka, która wykorzystując mniejsze zasoby, a myślę tu o czasie, ludziach i pieniądzach, osiąga te same cele. Przedstawił drogi, z których mogą skorzystać studenci, żeby założyć własną firmę czy pozyskać inwestora. Recepta na sukces to zespół ludzi i pomysł. Pieniądze są na końcu, bo są… do wzięcia. Mam nadzieję, że zostaniecie studentami Politechniki Białostockiej i będziemy mieli szansę współpracować. Jestem do dyspozycji.

Marcin Joka - absolwent PB, dziś prezes Photon Entertaiment przedstawił drogę, jaką Photon i jego twórcy przeszli od projektu do wprowadzenia robota edukacyjnego na rynek. Zachęcał: Starajcie się wymyślać nowe rzeczy i współpracować z ludźmi pozytywnie zakręconymi. Robot do nauki programowania był testowany przez 3000 dzieci w 50 szkołach. Dziś "pracuje" w 100 szkołach i jest wykorzystywany nie tylko do nauki programowania, ale też np. matematyki. Za kilka dni Photona będzie można kupić także w sklepach.

Student Mateusz Bajko, współtwórca projektu Anima, finalista konkursu Microsoft Imagine Cup, mówił o tym, jak zorganizować swój czas, aby rozwijać pomysły oraz jak nawiązywać współpracę z osobami o różnych zainteresowaniach, aby budować zespoły interdyscyplinarne. Zaoferował uczniom pomoc w przygotowaniach do udziału w przyszłych edycjach konkursu Imagine Cup.

- Nie marnujcie czasu… - przestrzegał uczniów Petros Psyllos, konstruktor, twórca wynalazków dla niewidomych, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej i stypendysta programu Odkrywcy Diamentów. Mówił też o swoich projektach z użyciem sztucznej inteligencji. Zachęcał do oglądania programu telewizyjnego, którego jest narratorem "Łap Start-up".

Uczniowie otrzymali zaproszenia do konkursu Politechniki Białostockiej "Niesamowita Maszyna", gdzie można wygrać m.in. indeks.

Po prezentacjach "super halę" Inno-Eko-Tech pokazał Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Wydział Elektryczny zaprosił do "wieży", w której powstają światłowody. Można było sprawdzić, co dzieje się na Wydziale Mechanicznym, a także obejrzeć  Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

facebook