Dodana: 16 grudzień 2017 11:35

Zmodyfikowana: 16 grudzień 2017 11:35

Obchody święta szkoły Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Ponad dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku otrzymało stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Tak placówka obchodzi swoje doroczne Święto Szkoły, czyli rocznicę powołania.

Ilustracja do artykułu szkola.jpg

Hubert Mitrosz od zawsze miał zainteresowania techniczne. Teraz jest uczniem III klasy o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. Za rok zdaje maturę, ale studia ma już w kieszeni. Jest laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Wynalazczości i Innowacji Technicznej. Zdobył pierwsze miejsce za projekt dotyczący wykorzystania danych GIS (miejski system informacji przestrzennej) do obliczenia potencjału instalacji fotowoltaicznych na budynkach w Białymstoku. Już postanowił – jego uczelnią będzie Politechnika Gdańska, a wybrany kierunek – to energetyka.

 Konwencjonalne źródła energii powoli się kończą, trzeba szukać nowych rozwiązań – zapewnia Hubert Mitrosz.

Stypendium w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy, które Hubert dziś otrzymał, bardzo mu się przyda. Będzie je odkładał na studia, może trzeba będzie wydać trochę na następny projekt, bo chłopak znów startuje w kolejnej olimpiadzie.

Szkoła nagrodziła w sumie 24 takich zdolnych, wyróżniających się uczniów. To uczestnicy „Programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów, motywujące do pracy i samodoskonalenia”. Program ten realizowany jest w ramach finansowanego z funduszy unijnych projektu ZIT BOF „Wiemy więcej – budujemy więcej”, dzięki któremu w Białymstoku powstają Centa Kształcenia Praktycznego. Jedno z nich budowane jest w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, kolejne powstaje przy Zespole Szkół Gastronomicznych. W planach jest jeszcze utworzenie takich placówek przy Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych oraz Zespole Szkół Technicznych. Wartość całkowita projektu "Wiemy więcej – budujemy więcej" wynosi ok. 21 mln zł, dofinansowanie – ok. 15 mln zł. Kwota przeznaczona na stypendia dla uczniów w tym projekcie wynosi 960 tys. zł. Stypendia zaplanowano w czterech turach po 24 uczniów, razem 96 osób.

Akty stypendialne uczniom „budowlanki” wręczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 Jestem dumny, że w naszym mieście mamy taką zdolną młodzież – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Życzę wam wszystkim, aby spełniły się wasze marzenia, abyście w dorosłym życiu mogli jak najlepiej wykorzystywać swoją wiedzę dla dobra naszego miasta i naszego kraju. Mam nadzieję, że te stypendia wam w tym pomogą.

Uroczystość wręczenia stypendiów miała miejsce podczas obchodów Święta Szkoły, w którym uczestniczyli także rodzice uczniów, nauczyciele, przedsiębiorcy. Jest ono związane z powstaniem placówki. Historia Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych sięga 1944 roku, kiedy po zakończeniu wojny niemal doszczętnie zniszczony Białystok potrzebował odbudowy i fachowej kadry budowlańców. Na uruchomienie szkoły władze oświatowe wydały pozwolenie 10 grudnia 1944 roku, a pięć dni później odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. Obecnie w szkole uczy się ok. 700 uczniów. Po jej ukończeniu zostaną technikami: budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych, geodetami oraz – tak jak Hubert Mitrosz – urządzeń i systemów energii odnawialnej.

Za: UM Białystok
Więcej na: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/stypendia-dla-najzdolniejszych-1.html

facebook