Dodana: 11 luty 2016 12:55

Zmodyfikowana: 11 luty 2016 12:55

KRON, czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce czas zacząć

Co łączy biologa, fizyka i chemika? Przede wszystkim ogromna pasja towarzysząca wykonywanej pracy naukowej i wiara, że za chwilę odkryją COŚ przełomowego, COŚ, co zmieni nas, zmieni świat, zmieni... No dobrze - wystarczy, jeżeli COŚ da się wyjaśnić na podstawie badań naukowych i pomoże lepiej zrozumieć rzeczywistość.

Ilustracja do artykułu KRON_plakat.jpg

Ten powyższy obraz naukowców jest trochę żartobliwy… choć może nie do końca? Co zatem naprawdę ich łączy, a co dzieli? Biolodzy, chemicy i fizycy badają w sumie to samo: naturę. To czym i jak bardzo mieliby się w swojej pracy i podejściu do niej różnić? Może przekonamy się o tym razem? Świetną okazją do tego będzie KRON, czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce

Tym razem studenci oraz doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku postanowili przygotować coś zupełnie nowego: show naukowe pod nazwą KRON, czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce. Inspiracją wydarzenia są znane od ponad 30 lat na świecie konferencje naukowe TED (Technology, Entertainment and Design), wymyślone w Kalifornii. TED oraz TEDx (to taka lokalna odmiana TED) z każdym rokiem zwiększają publiczność, uczestniczącą pośrednio (np. przed ekranem komputera) i bezpośrednio w występach naukowców, polityków, biznesmenów oraz innych osób, które chcą się podzielić „ideami wartymi rozpowszechniania”. Jedną z najważniejszych zasad TED jest opowiadanie o ważnych ideach w sposób ciekawy i zrozumiały dla wszystkich. Właśnie takie będzie nasze naukowe show Kreatywne Rozmowy o Nauce!

Sześciu naukowców - chemik, dwóch fizyków oraz trzech biologów – będzie mieć po ok. 20 minut, żeby wprowadzić widzów w ciekawy świat przyrody i techniki, wykorzystując swoją wiedzę, charyzmę, umiejętności aktorskie, talent komiczny i inne, czasem zaskakujące  umiejętności. Czy dadzą radę?

Pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni KRON, rozpocznie się 18 lutego o 18:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Czekamy na wszystkich ciekawych świata i nauki! Wstęp oczywiście wolny.

 

Mariana Kozłowska

Przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów UwB

 

Bohaterami Kreatywnych Rozmów o Nauce będą:

 

Krótki opis wystąpień 

Czy grozi nam KOTastrofa ekologiczna?”

(dr Joanna Bagniewska)

Kochamy, rozpieszczamy i dbamy o nasze koty - a one odwdzięczają nam się swoją sympatią. Ale jak duże znaczenie mają nasze Mruczki dla środowiska? Jak możemy zmierzyć wpływ kotów na otaczającą je przyrodę? I co zrobić, żeby nie groził nam prawdziwy KOTaklizm?

 

Jak astronomowie uratowali astronautów, czyli o optyce aktywnej słów parę”

(dr hab. Marek Nikołajuk)

W latach 80tych XX w. astronauci na wahadłowcu podczas pewnej misji kosmicznej nie dostali zielonego światła na powrót na Ziemię. Śmierć głodowa zajrzała im w oczy. Z pomocą przyszła nieznana technika… Na wykładzie opowiem co łączy turbulencje towarzyszące lotom samolotem z optyką aktywną, a powrót na Ziemię z rozbiciem się o gaz.

 

O uczuciach inaczej – chemia miłości”

(dr Agnieszka Z. Wilczewska)

Miłość to słowo, które słyszymy w lutym bardzo często, w szczególności przy okazji Walentynek. Jest to temat niezwykle intrygujący ponieważ dotyczy każdego z nas. Poprzez pryzmat chemii, związków chemicznych i reakcji jakie zachodzą w naszych organizmach spróbuję wyjaśnić niektóre zachowania. Opowiadać będę o „motylach w brzuchu”, zakochaniu, miłości i przywiązaniu, jednakże inaczej.

 

„Jak to robią motyle”

(dr hab. Marcin Sielezniew)

Motyle są prawdopodobnie najbardziej lubianą grupą bezkręgowców. Fascynują swoimi barwami i metamorfozą. Trudno sobie wyobrazić łąkę bez tych powabnych istot w słoneczny wiosenny czy letni dzień. Mówi się też, że… latają „z kwiatka na kwiatek”. Ale czy rzeczywiście tak jest?

 

„Kwaśne deszcze w szklance herbaty z cytryną”

(prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz)

Wiedza podręcznikowa pokazuje wiele zagrożeń dla środowiska przyrodniczego oraz życia i zdrowia ludzi. Jednak większość z nas "żyje chwilą", a pośpiech dnia codziennego nie sprzyja pogłębionej refleksji. Podczas swojego wystąpienia opiszę zagrożenia dla środowiska przyrodniczego na przykładzie zwykłej czynności, którą niemal wszyscy wykonujemy codziennie.  Poruszę również aspekt zanieczyszczeń powietrza w Polsce w kontekście kwaśnych deszczy oraz pokażę, dlaczego Białystok został uznany przez Komisję Europejską za najlepsze miasto do życia w naszym kraju.

 

dr Krzysztof Mnich

„Z Pacyfiku na Bałtyk - łodzie polinezyjskie”

Największy z oceanów na Ziemi został w całości skolonizowany za pomocą łodzi, zbudowanych niemalże z patyków i powiązanych sznurkiem. Mimo prymitywnej technologii, dzieła wyspiarzy z Polinezji czy Mikronezji przewyższały pod względem sprawności żeglugi wszystko, co zbudowali Europejczycy aż do naszych czasów. Współczesna nauka potrafi wyjaśnić wiele z tajemnic łodzi z Pacyfiku, pozwala skopiować je ze zrozumieniem i nauczyć się nimi posługiwać. Nie udało się ich tylko w żaden znaczący sposób udoskonalić. W Polsce grupa entuzjastów od 10 lat buduje kolejne łodzie polinezyjskie, odbywa na nich rejsy po morzu i z powodzeniem sprawdza w praktyce ich doskonałe właściwości.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook