Dodana: 29 wrzesień 2015 19:27

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2015 19:30

INNO-EKO-TECH - nowoczesne centrum badawcze Politechniki Białostockiej gotowe

Ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, aparatura badawcza za 38 milionów złotych. 36 laboratoriów i blisko 700 stanowisk badawczych. To INNO-EKO-TECH - Innowacyjne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska Politechniki Białostockiej - największe pod względem wartości przedsięwzięcie zrealizowanym dotąd przez uczelnię.

Ilustracja do artykułu INNO EKO TECH spacer mediow  (2).JPG

- Początki projektu sięgają roku 2008 - przypominał podczas konferencji prasowej 29 września rektor PB prof. Lech Dzienis
-Razem z Panią Dziekan prof. Józefą Wiater mamy satysfakcję, że po siedmiu latach ten budynek zaczyna żyć życiem akademickim – mówił rektor PB.

- To, co Państwo zobaczycie, to jest początek nie XXI wieku, ale znacznie dalej – podkreślała dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. Józefa Wiater.

Jednym z supernowoczesnych laboratoriów INNO – EKO – TECH jest Laboratorium Materiałów Drogowych.  Dr inż. Marta Wasilewska zaprezentowała dziennikarzom urządzenie Wehner/Schulze, które służy do laboratoryjnej oceny właściwości przeciwpoślizgowych. 

-Aparatura składa się z dwóch komór. W pierwszej komorze jest przeprowadzana symulacja ruchu drogowego i zjawiska, które zachodzą na styku nawierzchni i opony. Druga komora pozwala na obserwowanie badań siły tarcia, które występują podczas hamowania opony i nawierzchni  - mówiła.
 
-Dzięki temu, mając na względzie bezpieczeństwo ruchu drogowego, będziemy mogli kontrolować rodzaj materiału, który wbudowujemy do warstwy ścieralnej. Mamy tu możliwość projektowania mieszanek mineralno-asfaltowych oraz możemy oceniać ich cechy i to zarówno pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak też innych cech eksploatacyjnych. 

Dr inż. Wasilewska podkreślała, że urządzenie jest jedynym tego typu urządzeniem w kraju i jednym z 26 na świecie.
-Pozwoli to nam dołączyć do tych nielicznych zespołów, prowadzących na światowym poziomie poważne badania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

- Już na etapie studiowania chcemy zaznajamiać naszych studentów z najnowszymi technologiami i z obiektami, które być może będą w przyszłości miejscem ich pracy – mówił dr inż. Dariusz Boruszko podczas prezentacji Laboratorium modelowego technologii ścieków.

Pytany o plany badań odpowiadał
- Są to laboratoria nowe, więc planujemy je wykorzystać również do badań komercjalizacyjnych. Na pewno będziemy się starali o projekty związane z przemysłem.  


Centrum INNO-EKO-TECH umożliwia połączenie działalności dydaktycznej oraz zintegrowanie badań naukowych prowadzonych przez trzy wydziały uczelni: Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny.

Badania te dotyczyć będą  głównie odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego oraz ochrony środowiska. Obejmować mają rozwiązania i technologie innowacyjne ze szczególnym uwzględnieniem minimalizacji kosztów technologii wytwarzania energii.

Budownictwo energooszczędne, alternatywne źródła energii i ochrona środowiska to ważne przyszłościowe specjalizacje Politechniki Białostockiej. Warto przy tym podkreślić, że ekoinnowacje mają być jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego, wspieranych funduszami z UE na badania i rozwój w nowej perspektywie finansowej.

Łączny koszt projektu wynosi blisko 90 mln złotych.
Około 99% to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.  

Otwarcie centrum odbędzie się 8 października podczas inauguracji roku akademickiego.

źródło: rzecznik PB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook