Dodana: 4 wrzesień 2017 15:52

Zmodyfikowana: 4 wrzesień 2017 15:52

Inauguracja roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem

Warto namawiać i uczniów i ich rodziców do nauki w szkołach zawodowych. Dzięki środkom unijnym i coraz ściślejszej współpracy z podlaskimi przedsiębiorcami nasze szkoły zawodowe kształcą kadry na bardzo wysokim poziomie, po których łatwiej o dobrą pracę. Centrum Kształcenia Zawodowego, gdzie miałem przyjemność uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2017/2018, jest tego bardzo dobrym przykładem – podkreśla Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

W poniedziałek 4 września Jerzy Leszczyński wziął udział w inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem. To jedna z najlepszych szkół zawodowych w Podlaskiem, jedyna tego typu w powiecie wysokomazowieckim. Obecnie kształci młodzież w kilku profilach: technik rolnik, technik maszyn rolniczych, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, kucharz, technik chłodnictwa i klimatyzacji (jedyny taki kierunek w województwie).

W nowym roku szkolnym uczyć się w niej będzie ok. 340 uczniów, a także 70 osób na kursach technik rolnik dla dorosłych.

- Szkoły zawodowe wpisują w się Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego i Regionalny Program Operacyjny. Jako województwo stawiamy teraz na szkolnictwo zawodowe – podkreśla marszałek Leszczyński. - To niezwykle ważne przygotować dobre kadry dla naszych przedsiębiorstw. Na rynku poszukiwane są zawody techniczne. CSZ w Wysokiem Mazowieckiem już wcześniej korzystała z RPO przy rozbudowie i zakupie wyposażenia, dzięki czemu powstała tu choćby stacja obsługi pojazdów, korzysta też z możliwości kształcenia nauczycieli ale też staży i praktyk uczniów, które zresztą funkcjonują pod hasłem „Staże w CKZ-cie najlepsze na świecie”. I faktycznie trzeba powiedzieć, że te praktyki są na wysokim poziomie, a uczniowie mają szanse odbyć je i w Białymstoku, i w gospodarstwach rolnych i u lokalnych przedsiębiorców. Szkoła ściśle współpracuje z Mlekovitą, duża część absolwentów znajduje zatrudnienie tam przy obsłudze maszyn. Widać, że to były dobrze wydane pieniądze z naszego programu.

Początek pracy Centrum Kształcenia Zawodowego sięga 1 września 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy nastąpiła inauguracja roku szkolnego w tej placówce. Punktem wyjścia do utworzenia CKZ były Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.

W szkole istnieją pracownie komputerowe wyposażone w dużą ilość komputerów potrzebnych do kształcenia się i poszerzania wiedzy. W 2005 roku Szkoła przystąpiła do Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca” w wyniku tego powstał tam Szkolny Ośrodek Kariery. Prowadzone są zajęcia z doradztwa zawodowego.

Szkoła kultywuje też tradycje historyczne. Ważnym momentem w historii Centrum Kształcenia Zawodowego był dzień nadania szkole imienia Armii Krajowej. Wybór takiego patrona nie był przypadkowy. Miasto Wysokie Mazowieckie i jego okolice były terenem działań żołnierzy Armii Krajowej. Szkoła od tego dnia ma dwa sztandary, bo podjęła się również opieki nad sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK w Wysokiem Mazowieckiem.

facebook