Dodana: 25 styczeń 2015 13:59

Zmodyfikowana: 25 styczeń 2015 13:59

Stypendyści z Politechniki Białostockiej

Podczas pierwszego w tym roku akademickim (22 stycznia) posiedzeniu Senatu, siedmioro studentów Politechniki  Białostockiej odebrało listy gratulacyjne. Małgorzata Budlewska, Paweł Grześ, Maciej Baka, Maciej Rećko, Michał Grześ, Mariusz Jabłoński i Kamil Panas otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2014/2015. Przypomnijmy, do Ministerstwa wpłynęło aż 2646 wniosków, stypendia przyznano tylko 926 studentom – to 14 tys. złotych na rok.

Tegoroczni stypendyści Politechniki Białostockiej są znani ze swoich osiągnięć:

Małgorzata Budlewska szefowała projektowi 3D Sculpture prowadzonemu przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Wymyśliła scenariusze zajęć łączących tradycyjne techniki rzeźbiarskie i nowoczesną technologię 3D. W warsztatach ulicznych opartych na jej pomysłach udział wzięło około 200 dzieci, które zgłębiały tajniki rzeźbiarstwa.
Małgorzata Budlewska jest studentką architektury. Ma na swoim koncie referaty i publikacje, pisała o rezydencji magnackiej w Białymstoku jako manifeście władzy, modelowaniu 3D w opowiadaniu o dziedzictwie kulturowym i monastycznych założeniach obronnych na przykładzie supraskiej cerkwi.  To tylko przykłady jej działań z 2014 roku. Pełna energii, pasji i zacięcia naukowego, trzykrotnie otrzymywała stypendium Rektora, była także stypendystką Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Paweł Grześ jest współtwórcą systemu RECON, z którym zdobył drugą nagrodę w japońskim Sendai. Znalazł się wśród 5% najlepszych studentów Wydziału Elektrycznego. Ze swoją drużyną wygrał Festiwal Robotyki Eastrobo. Paweł Grześ studiuje elektronikę i telekomunikację, w minionym roku otrzymał stypendium Rektora dla najlepszych studentów i dwukrotnie - stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych. Referat, który wygłosił podczas XXXIII konferencji Elektroniki, Telekomunikacji i Energetyki Studentów i Młodych Pracowników Nauki SECON 2014 otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy referat wśród studentów”.

Mariusz Jabłoński - inżynier, student uzupełniających studiów magisterskich na
kierunku mechanika i budowa maszyn.  Zaprojektował serię zegarków Motion, za które otrzymał drugą nagrodę w studenckim konkursie projektowym. Obecnie jest głównym
konstruktorem samolotu udźwigowego, z którym reprezentanci Politechniki
Białostockiej wystartują na zawodach Air Cargo Challenge w Stuttgarcie latem tego roku. Inżynier Kamil Panas studiuje razem z Mariuszem. Jest zastępcą koordynatora projektu samolotu, ma na swoim koncie publikacje w języku polskim i angielskim.
Razem z Mariuszemw  2013 roku zajęli drugie miejsce w konkursie You Can Design, w którym zaprojektowali humanoidalnego robota. Robot ten w 2013 roku znalazł się na materiałach promocyjnych Politechniki.

Maciej Baka budował łazika marsjańskiego Hyperion 2. Podczas zawodów w Stanach Zjednocznych był odpowiedzialny za elektronikę i telemetrię.  Niedługo broni pracę inżynierską na automatyce i robotyce na Wydziale Mechanicznym. Jest także zaangażowany w tworzenie nowego łazika na tegoroczne zawody University Rover Challenge. Pracami nowej „marsjańskiej” drużyny kieruje kolejny stypendysta z Wydziału Mechanicznego – Maciej Rećko. Maciek był młodszym konstruktorem łazika Hyperion 2, opracował metodę wykrycia śladów życia podczas jednej z konkurencji.
Współorganizował ubiegłoroczny Festiwal Robotyki EASTROBO.

Najbardziej chyba znanym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Politechniki Białostockiej jest Michał Grześ. On także w tym roku kończy automatykę i robotykę na Wydziale Mechanicznym. Był głównym konstruktorem łazika Hyperion, który w 2013 roku ustanowił rekord wszystkich edycji zawodów. Szefował drużynie studentów Politechniki Białostockiej, która w 2014 roku z robotem Hyperion 2 wygrała University Rover Challenge. Michał współtworzył także system RECON (razem z bratem Pawłem Grzesiem i Dawidem Karczewskim z WE).


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook