Dodana: 24 listopad 2014 09:19

Zmodyfikowana: 24 listopad 2014 09:19

Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”

Z inicjatywy Politechniki Białostockiej powstało Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”.  W Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia. Organizację założyli przedstawiciele firm: Wodociągi Białostockie, JAZON, CynkoMet, Kombinat Budowlany, Mlekpol, SBR Bank, CORAL, SaMASZ, Metal-Fach, Bianor, UNIBEP oraz Budimex. Inicjatywę patronatem objęła Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Barbara Kudrycka.

Głównym celem Stowarzyszenia, zgodnie z przyjętym dziś statutem, jest „umożliwienie i ułatwienie młodym ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania". Stowarzyszenie ma fundować stypendia i wspierać realizację konkretnych innowacyjnych projektów realizowanych przez zdolnych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wsparcie trafi także do „diamentów”, które zdecydowały się lub zdecydują na studiowanie na Politechnice Białostockiej.

Prezesem Stowarzyszenia wybrany został jednogłośnie rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. W zarządzie znaleźli się także: Piotr Sokołowski – prezes Wodociągów Białostockich, Jan Zadykowicz – prezes firmy JAZON oraz Waldemar Perkowski – współwłaściciel przedsiębiorstwa CORAL.

Województwo podlaskie zaczyna się powali kojarzyć nie tylko z piękną naturą, lecz także z dobrymi uczelniami i szkołami. „Dobre szkoły i uczelnie” oznaczają, że u nas może być kopalnia diamentów  – mówił na konferencji prasowej Rektor PB prof. Lech Dzienis powołując się na badania przeprowadzone przez MillwardBrown dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w  październik tego roku dotyczące wizerunku regionu.

Była Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka dziękowała firmom, który zdecydowały się przystąpić do Stowarzyszenia „Odkrywcy Diamentów” i zapraszała kolejne przedsiębiorstwa do tej inicjatywy. „W tej inicjatywie wygrani są wszyscy: firmy, które będą wspierały utalentowaną młodzież tego województwa i w ten sposób będą mogły dobierać sobie zdolnych współpracowników; także uczelnie, które będą mogły korzystać z wiedzy i talentów gimnazjalistów i licealistów na późniejszym etapie.” – mówiła europoseł. Zdaniem prof. Kudryckiej zyskują też mieszkańcy Podlasia. „Wierzę, że jeżeli młodzież otrzyma wsparcie na wczesnym etapie, potem dobrą ofertę edukacyjną na uczelniach, to zostanie w podlaskich firmach i będzie przyczyniać się do rozwoju tego regionu – technologicznego i intelektualnego.”

Bezrobocie w województwie podlaskim nie spadnie bez rozwoju przemysłu. Działalność stowarzyszenia służy rozwojowi  gospodarczemu regionu – podkreślał Antoni Stolarski – prezes firmy SAMASZ.

Firmy, które zdecydowały się lub zdecydują przystąpić do Stowarzyszenia „Odkrywcy Diamentów” deklarują wsparcie finansowe w wysokości minimum 15 tysięcy złotych w skali roku. Pozwala to zgromadzić pokaźną kwotę, która ma służyć realizacji celów Stowarzyszenia.

Kolejny etap, po rejestracji Stowarzyszenia, to wypracowanie wspólnie, z podlaskimi szkołami, metod „odkrywania diamentów”.

Wśród założycieli stowarzyszenia znalazł się także dr. inż. Jerzy Sienkiewicz – pracujący z  utalentowanymi uczniami. Obecnie  opiekuje się pierwszymi „Diamentami” na Politechnice Białostockiej: Petrosem Psyllosem, Jakubem Czarnieckim i Maciejem Szczerbą. To zdolni absolwenci białostockich szkół zdobywający nagrody na międzynarodowych konkursach, którzy wybrali jako miejsce studiów Politechnikę Białostocką.



Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook