Dodana: 8 wrzesień 2014 07:23

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2014 07:23

Nagroda dla Politechniki Białostockiej od MARS SOCIETY

Nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w University Rover Challenge odebrała Politechnika Białostocka z rąk dr Roberta Zubrina, prezesa The Mars Society w Podzamczu koło Chęcin w województwie Świętokrzyskim. Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis i konstruktorzy zwycięskiego łazika marsjańskiego Hyperion 2 zaproszeni zostali do Podzamcza przez marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i prezesa Zubrina.

W piątek (5 września) w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym otwarte zostało Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Rozpoczęły się także I Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Symbolicznego otwarcia zawodów i Centrum dokonali białostocki łazik i 12-letnia niewidoma Julia Pluwak z Gdańska. Julka ”interesuje się kosmosem, bo dla niewidomych jest niedostępny”. Hyperion wprowadził dziewczynkę do Centrum Nauki. Julka opowiadała później: „Inaczej wyobrażałam sobie łazika. Nie wygląda jak człowiek, ale jak robot ze specjalnymi antenkami i kamerkami”.

Centrum Leonardo da Vinci  w Podzamczu to nowa placówka, która służyć ma przede wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej. Wybudowane zostało w dużej mierze dzięki środkom unijnym i kosztowało 18 mln zł.  Przez najbliższy rok będzie można tam  oglądać przygotowaną w Mediolanie wystawę "Świat Leonarda". Dzięki interaktywnym technikom można poznać wynalazki mistrza oraz zrozumieć sposób ich konstrukcji i działania. Otwarcie wystawy i Centrum Nauki połączone było z inauguracją European Rover Challenge 2014. W zawodach uczestniczy 10 ekip z różnych rejonów świata. Podczas uroczystości Robert Zubrin, znany amerykański inżynier lotniczy, pisarz oraz prezes Mars Society, powiedział o białostockich konstruktorach łazików:  „To bardzo mocna ekipa, która dwa raz z rzędu zwyciężyła w turnieju [ University Rover Challenge w USA ] i jest dowodem na to, że Polska jest szczególnym miejscem, gdzie powstają fantastyczne inżynierskie projekty naukowe”. Nagrodę z rąk dr Zubrina odebrali: rektor PB prof. inż. Lech Dzienis, prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego PB dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek i Michał Grześ, który jest koordynatorem projektu oraz głównym konstruktorem łazika.

Michał Grześ i łazik HYPERION 2 uczestniczą w trzydniowej konferencji  "Człowiek w Kosmosie". Wśród prelegentów są m.in. Scott Hubbard z NASA, który doprowadził do lądowania na "czerwonej planecie" pierwszej sondy kosmicznej Pathfinder. Konferencja przeznaczona dla znawców i pasjonatów tematyki kosmicznej odbywa się w  Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook