Dodana: 18 styczeń 2016 09:40

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2016 09:40

57. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

16 stycznia 2016 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się eliminacje okręgowe 57. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Ilustracja do artykułu olmpiada.JPG

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyróżniających się ponadprzeciętną wiedzą z wielu dziedzin, takich jak politologia, stosunki międzynarodowe, prawo czy historia. W eliminacjach okręgowych wzięło udział 56 uczestników z 19 szkół z terenu województwa podlaskiego wyłonionych w eliminacjach szkolnych, którzy mieli za zadanie udzielić pisemnych odpowiedzi na pytania zawarte w przygotowanych zestawach, a najlepsi z nich, w części ustnej odpowiadali na wylosowane pytania przed jury złożonym z pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Prawa UwB.

Zgodnie z regulaminem Olimpiady, nasze województwo będzie reprezentowane w finale centralnym w dniach 19-20 marca 2016 r. w Warszawie przez następujących pięciu laureatów eliminacji okręgowych: Przemysława Stolarskiego z II LO im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, Pawła Horbę z IV LO im. C. K. Norwida w Białymstoku, Aleksandra Koprowskiego z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego w Suwałkach, Marcina Pisańskiego z II LO im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku oraz Daniela Jarmoca z I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku.

Wymieniona piątka laureatów szczebla okręgowego, oprócz prawa udziału w finale centralnym Olimpiady, gdzie czekają na nich m.in. indeksy na wybrane kierunki polskich uczelni wyższych, weźmie udział w wizycie studyjnej w Brukseli dzięki zaproszeniu Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Barbary Kudryckiej. Nagrody rzeczowe ufundowali ponadto: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Dyrektor Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku, Dyrektor Izby Celnej w Białymstoku, Pijalnia Czekolady E. Wedel w Białymstoku. Organizatorem eliminacji okręgowych Olimpiady w Białymstoku jest od 9 lat Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Dariusz Kużelewski - sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Białymstoku, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

facebook