Dodana: 30 styczeń 2015 07:25

Zmodyfikowana: 30 styczeń 2015 07:25

41. Olimpiada Historyczna w województwie podlaskim

Już po raz 41 w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się okręgowe eliminacje ogólnopolskiej przedmiotowej Olimpiady Historycznej, organizowanej od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne, od kilku lat także przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Jesienią 2014 r. w eliminacjach szkolnych wzięło udział ok. 120 uczniów z 24 szkół ogólnokształcących z całego województwa podlaskiego. Ostatecznie Komitet Okręgowy, pracami którego kieruje od 15 już lat prof. Cezary Kuklo, do II etapu zakwalifikował 49 uczniów. W sobotę 10 stycznia rozpoczął się dla nich etap pisemny, podczas którego pisali przez trzy godziny pracę na wybrany przez siebie jeden z sześciu tematów.

W tym roku Komitet Główny Olimpiady Historycznej, kierowany przez prof. Stanisława Roszaka (z UMK w Toruniu) zaproponował następujące tematy: 1) Ateńczycy i ich państwo – demokracja i imperializm; 2)  Kształtowanie się państw w Europie Środkowo-Wschodniej w IX-XI w.; 3)  Rzeczpospolita i jej wschodni sąsiedzi od XVI do XVIII w. Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne; 4)  Ruch socjalistyczny, ludowy i narodowy na ziemiach polskich w XIX wieku – programy i przywódcy; 5) Procesy integracji i dezintegracji w Europie po 1945 r.; 6)  Blaski i cienie parlamentaryzmu II Rzeczypospolitej. W Białymstoku bezsprzecznie największym wzięciem cieszył się temat z epoki starożytnej i nowożytnej; najmniejszym zaś tematy dotyczące historii XIX wieku i historii parlamentaryzmu. Do etapu ustnego, który odbył się 16 stycznia br., ostatecznie zakwalifikowało się 27 uczniów.

Zwycięzcą, biorąc pod uwagę pracę pisemną i egzamin ustny, 41. Olimpiady Historycznej na szczeblu okręgowym został Julian Smółko (uczeń II LO w Białymstoku), a kolejne dwa miejsca zajęli Szymon Kozłowski (I LO w Białymstoku) i Mateusz Wendołowicz (II LO w Białymstoku). Cała trójka będzie reprezentowała województwo podlaskie za niespełna trzy miesiące w finale ogólnopolskim, który tradycyjnie odbędzie się już w Gdańsku-Jelitowie. Jednocześnie z wynikami do Komitetu Głównego Olimpiady, zgodnie z jej regulaminem, trafią także prace pisemne uczniów którzy zostali sklasyfikowani na miejscach od czwartego do szóstego (uzyskali co najmniej 80 punktów) i są kandydatami do finału. Jest zatem szansa, że być może reprezentacja naszego województwa na eliminacjach centralnych będzie jeszcze liczniejsza.
 
Warto dodać na koniec, że tegoroczne okręgowe eliminacje pisemne poprzedziła krótka uroczystość wręczenia Medali ,,Zasłużony dla Olimpiady Historycznej’’ i stosownych dyplomów przyznanych przez Komitet Główny 8 nauczycielom i niektórym jurorom, zaangażowanych w organizację i pracę kolejnych olimpiad. Z rąk przewodniczącego Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej prof. Cezarego Kukli i jej sekretarza prof. Jana Snopki wspomniane Medale odebrali obecni na eliminacjach: Barbara Świętońska, Małgorzata Grabowska, Jarosław Hlebowicz, Maria Szorc, Wojciech Fedorowicz, Piotr Guzowski, Tomasz Mojsik i Andrzej Muczyński.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook