Dodana: 19 kwiecień 2016 09:14

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2016 09:14

„Wyzwania wynikające z rozwoju metod obrazowania medycznego” - konferencja na UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Zakład Radiologii UMB zapraszają na konferencję pn. „Wyzwania wynikające z rozwoju metod obrazowania medycznego”, która odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1, Pałac Branickich, Aula Magna w godzinach od 9:00 do 14:30.

Ilustracja do artykułu pbran.JPG

Konferencja jest podsumowaniem projektu „Wykorzystywanie nowych metod i narzędzi w kształceniu studentów UMB w zakresie ochrony radiologicznej” realizowanego ze środków funduszy norweskich i krajowych.

Projekt realizowany przez Zakład Radiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ma na celu dostosowanie oferty dydaktycznej kierunku Elektroradiologia poprzez modyfikację programu studiów oraz zmianę programu przedmiotu „Ochrona radiologiczna z elementami fizyki współczesnej”.

Zmiana ta dotyczy zwiększenia udziału zajęć praktycznych w procesie kształcenia, związanych
z wykonywaniem testów kontroli jakości w obszarze rentgenodiagnostyki klasycznej i radiologii zabiegowej.

Cel projektu jest realizowany m.in. poprzez szkolenia pracowników kadry naukowo-dydaktyczej kształcącej studentów Wydział Nauk o Zdrowiu na kierunku Elektroradiologia oraz prowadzących zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego. Projekt z założenia ma uczynić proces kształcenia na kierunku Elektroradiologia kompleksowym i innowacyjnym w skali kraju.

Kształcenie studentów z zakresu ochrony radiologicznej i kontroli jakości spowoduje, że absolwenci II stopnia studiów kierunku Elektroradiologii nie będą musieli odbywać kursów
z zakresu metodologii wykonywania kontroli jakości urządzeń RTG w różnych placówkach szkolących, co jest wymogiem uzupełniającym kwalifikacje przyszłych pracowników pracowni radiologicznych.

W ramach projektu wydano skrypt dla studentów dla studentów kierunku Elektroradiologia, który stanowi uzupełnienie luki na rynku wydawnictw z tej tematyki.

Działania podjęte w projekcie służą również rozwojowi wyposażenia Zakładu Radiologii UMB, który dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zakupił sprzęt kontrolno-pomiarowy. Zmiany w dydaktyce łączą się z cyfryzacją procesu wykonywania zdjęć rentgenowskich w Zakładzie Radiologii, dzięki której wyeliminuje się konieczność obróbki chemicznej radiogramów, a to w dużej mierze przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, na co położono szczególny nacisk przy realizacji projektu.

***

PROGRAM

08:30 – 09:00 Rejestracja uczestników, kawa powitalna

09:00 – 09:05 prof. dr hab. n. med. Adrian Chabowski – Prorektor ds. studenckich UMB
Powitanie gości

09:10 – 09:30 prof. dr hab. Urszula Łebkowska – Kierownik Zakładu Radiologii UMB, Koordynator merytoryczny Projektu; lek. Radosław Zawadzki
PET/MR- hybrydowa metoda obrazowania

09:30 – 09:45 mgr inż. Marek Sokołowski – Kierownik Projektu
Podsumowanie Projektu

09:45 – 10:05 mgr inż. Ryszard Kowski - Łódzki Ośrodek Szkoleniowo-Konsultacyjny, Ekspert ds. oceny programu „Ochrona radiologiczna z elementami fizyki współczesnej”
Wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnych metod obrazowych i technik diagnostycznych

10:05 – 10:25 dr inż. Jolanta Karpowicz - Kierownik Zakładu Bioelektromagnetyzmu i Pracowni Zagrożeń Elektromagnetycznych, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB)
Pola elektromagnetyczne i zagrożenia z nimi związane

10:25 – 10:45 mgr Ewa Pasieka – Zakład Radiologii UMB, Koordynator ds. programu studiów i skryptu
Optymalizacja przed nieuzasadnioną ekspozycją – zadania elektroradiologa

10:45 – 11:00 Przerwa kawowa

11:00 – 11:15 lek. Katarzyna Rutka - Zakład Radiologii UMB
Korzyści z modyfikacji przedmiotu „Ochrona radiologiczna z elementami fizyki współczesnej” - możliwości wykorzystania na Wydziale Lekarskim

11:15 – 11:30 mgr inż. Ryszard Kowski - Łódzki Ośrodek Szkoleniowo-Konsultacyjny, Ekspert ds. oceny programu „Ochrona radiologiczna z elementami fizyki współczesnej”
Podsumowanie – modyfikacja programu nauczania przedmiotu „Ochrona radiologiczna z elementami fizyki współczesnej na UMB”

11:30 – 12:00 Dyskusja prowadzona przez moderatorów:
prof. dr hab. n. med. Andrzej Urbanik - Kierownik Katedry Radiologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Recenzent skryptu
prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki – Konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej
prof. dr hab. n. med. Sławomir J. Terlikowski – Dziekan Wydział Nauk o Zdrowiu UMB, Kierownik Zakładu Położnictwa, Ginekologii i Opieki Położniczo-Ginekologicznej
prof. dr hab. n. med. Urszula Łebkowska - Koordynator kierunku Elektroradiologia UMB
mgr Ewa Pasieka – Zakład Radiologii UMB

12:00 - 12:30 Spotkanie koktajlowe

12:30 – 13:30 dr n. med. Magdalena Grassmann – Kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji
Zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

13:30 – 14:30 Prezentacja Zakładu Radiologii UMB – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook