Dodana: 18 maj 2016 14:27

Zmodyfikowana: 18 maj 2016 14:27

Z najlepszymi spotkamy się w teatrze

Laureatów 14. edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych Dramat i tragedię pozostaw teatrowi już teraz zapraszamy 14 czerwca do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl w reż. Pawła Aignera „Kandyd, czyli Optymizm”.

„Kandyd, czyli Optymizm” to powiastka filozoficzna z połowy XVIII wieku. Wolter nie odważył się podpisać jej swoim imieniem. Wywołała eksplozję, która dla wielu drukarzy i kolporterów zakończyła się tragicznie - jedno z najwspanialszych dzieł literatury francuskiej zostało spalone ręką kata w roku 1759 w Genewie.

Losy głównego bohatera – naiwnego i ciekawego świata Kandyda – pokazane są na tle wielkich wydarzeń historycznych (wojna siedmioletnia, trzęsienie ziemi w Lizbonie, szalejąca inkwizycja).

Pomimo marionetkowości bohaterów, komicznych przypadków, nieprawdopodobnych zwrotów akcji, losy wolterowskich postaci, ich doświadczenia, tułaczka, wywołują skojarzenia z brakiem tolerancji i gwałtem dzisiejszego świata.

Lekka filozoficzna powiastka nie traci nic ze swojej dawnej ostrości i wydaje się nadal aktualna i groźna (źródło: BTL).

Jest, kochani, o co walczyć!

START: 14.06.2016
GODZINA: 11.00
MIEJSCE: BTL (ul. Kalinowskiego 1)

facebook