Dodana: 23 styczeń 2017 13:45

Zmodyfikowana: 23 styczeń 2017 13:45

Sześć kilo Puszczy – promocja albumu o Puszczy Białowieskiej

- Śmiem twierdzić, że zrobiliśmy największy w Polsce album przyrodniczy – stwierdził na początku spotkania z dziennikarzami w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku autor publikacji Jan Walencik. Wspólnie z żoną Bożeną i przy pomocy urzędu marszałkowskiego wydali „Sagę Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa.”

Ilustracja do artykułu untitled-17.jpg

To pozycja zupełnie wyjątkowa. Jan i Bożena Walencikowie umieścili w  niej ponad 1900 fotografii, książka ma ponad 660 stron, waży 6 kilogramów i jest w 100% procentach autorska.

- Zrobiliśmy ją praktycznie sami. Są tu nasze zdjęcia, nasz tekst, nasza koncepcja graficzna, łamanie, redakcja – mówił nie bez dumy Jan Walencik. -  Świetne jest to, że mamy szczęście do ludzi i tym razem również tak się stało, że trafiliśmy na przychylne nam osoby w podlaskim urzędzie marszałkowskim, w Białostockich Zakładach Graficznych. Dzięki nim także ta książka powstała.

Album opowiada fabularyzowane, fotograficzne historie, w których główną role grają zwierzęta m.in.: wilk, ryś, kruk, żubr, a nawet mrówka.  Opowieść rozpoczyna się prologiem, następnie Czytelnik zapoznaje się z 10 historiami – opowieściami o zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej. Są partie narratora, opisy konstrukcji filmowej, a także kulisy produkcji wieloletniego serialu realizowanego przez twórców na potrzeby TVP S.A. – „Saga Prastarej Puszczy”.

- To fantastyczne doświadczenie współpracować z takimi ludźmi, jak Państwo Walencikowie. To osoby pełne pasji, zaangażowania i dzięki nim można naprawdę poznać to wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze, jakie jest w naszym regionie i wspólnie je promować  – wyjaśniał Jerzy Leszczyński, marszałek województwa. –  Współpracujemy  nie po raz pierwszy, bo przecież byliśmy współproducentem świetnego filmu „Królestwo”, do którego część zdjęć zrobił Pan Jan Walencik. Film ten obejrzało w kinach kilkaset tysięcy osób, a niedawno wyszedł również na płytach dvd. Mam nadzieję, że ta książka „Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa” nie jest ostatnia rzeczą, którą wspólnie zrobiliśmy. Zamierzamy nadal współpracować.

Książka jest dostępna na zamówienie (adres poniżej) tymczasem jej autorzy wraz  z marszałkiem Jerzym Leszczyńskim postanowili podarować kilkadziesiąt egzemplarzy bibliotekom podlaskich szkół.

- Ten album to ogromna porcja wiedzy, a my jesteśmy popularyzatorami przyrody. Chcemy, by młodzież, dzieci poznały jej wspaniałość, by stały się rozumnymi przyjaciółmi Natury – namawiał Jan Walencik.

Albumy jeszcze dziś trafiły w ręce przedstawicieli podlaskich szkół podczas gali wręczania stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego uczniom wybitnie uzdolnionym artystycznie w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

art

Bożena i Jan Walencikowie – twórcy od lat zajmujący się promocją i popularyzacja wiedzy o przyrodzie, za pomocą zarówno obrazu jak i słowa. Są autorami wielu książek, scenarzystami, autorami kilkudziesięciu  filmów o tematyce przyrodniczej. Wieloletni współpracownicy TVP S.A., realizowali też filmy na zlecenie Green Umbrella w Bristolu. Są laureatami wielu nagród z festiwali na całym świecie. Mieszkają w Białowieży prowadząc niezależną firmę n. „Żubrowa 10 Jan Walencik”.

sklep@zubrowa10.pl – tu można zamówić album

 

 

 

facebook