Dodana: 14 wrzesień 2017 14:14

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2017 15:57

Wernisaż wystawy fotograficznej Województwa Podlaskiego w Dolnej Austrii

11 września 2017 r. w St. Pölten (Dolna Austria) - Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego wspólnie z panią Johanną Mikl-Leitner, Premier Dolnej Austrii oraz panem Hansem Penzem, Prezydentem Landu Dolnej Austrii uroczyście otworzyli wystawę pt. „Zapewnia się atmosferę życzliwości” autorstwa Tomasza Tomaszewskiego.

Ilustracja do artykułu glowna.jpg

Na uroczyste otwarcie wystawy licznie przybyli goście ze świata polityki, kultury i mediów. Stefan Krajewski przybliżył ideę projektu fotograficznego, którego celem jest pokazanie walorów przyrodniczych, kulturowych i gospodarczych Województwa Podlaskiego.

- Pomiędzy naszymi regionami rozwija się wielopłaszczyznowa współpraca. Wcześniej poznawaliśmy nasze osiągnięcia m. in w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii, dziś spotykamy się w kręgu kultury, a niebawem – podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku – będziemy dyskutować  w szerokim gronie, także z udziałem Pana Przewodniczącego, o gospodarce i współpracy transgranicznej, turystyce i ochronie środowiska – mówił Stefan Krajewski.

Zdaniem Johanny Mikl-Leitner tego rodzaju wystawa daje szansę na budowania mostów porozumienia międzypokoleniowego:  - Właśnie tego potrzebuje Europa Regionów, bo to kultura ma siłę usuwania wszelkich barier i zbliżania ludzi – podkreśliła premier.

Hans Penz w swoim wystąpieniu zauważył z kolei, że w zawartym dziesięć lat temu porozumieniu pomiędzy Województwem Podlaskim a Dolną Austrią nie chodziło tylko o wymiar polityczny, ale przede wszystkim o współpracę gospodarczą pomiędzy regionami. Podkreślił przy tym, iż dobre osobiste relacje sprzyjają szeroko pojętej wymianie w dziedzinie kultury.

Wystawa w Dolnej Austrii jest jednym z efektów umowy podpisanej w marcu 2016 roku pomiędzy Jerzym Leszczyńskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Hansem Penza – Prezydentem Dolnej Austrii, w czasie oficjalnej wizyty marszałka Leszczyńskiego w Austrii.

facebook