Dodana: 17 listopad 2015 17:11

Zmodyfikowana: 18 listopad 2015 08:31

Podlaskie w „Les Saisons”, najnowszej produkcji francuskich reżyserów Jacquesa Perrin i Jacquesa Cluzaud

Już wkrótce widzowie na całym świecie będą mogli odkryć piękno podlaskiej fauny i flory. Wszystko dzięki najnowszej produkcji wybitnych francuskich reżyserów Jacquesa Perrin i Jacquesa Cluzaud. Po sukcesie Mikrokosmosu, Makrokosmosu i Oceanów, francuscy twórcy postanowili pokazać bogactwo europejskiej przyrody w obrazie „Les Saisons” („Pory roku”).

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Zobacz fotoreportaż


Wszyscy zgodnie podkreślali, że Puszcza Białowieska jest jedynym miejscem na świecie, które najpełniej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, zanim pierwotny krajobraz zaczął poddawać się ingerencji człowieka.

Obecny na premierze drugi reżyser filmu Jacques Cluzaud podkreślał, że zależało im na pokazaniu jak ważne jest obcowanie człowieka z dziką przyrodą. „Chcieliśmy uwrażliwić odbiorcę na to, jak ważne jest współistnienie świata przyrody i człowieka. Nasze człowieczeństwo zależy od przyrody, jest z nią nierozerwalnie związane. Ingerując w nią zbytnio, tracimy cząstkę samych siebie, burzymy naturalny związek człowieka z naturą.”

Scenarzysta filmu Stéphane Durand podkreślił, że bogactwo naturalne województwa podlaskiego jest ewenementem na skalę światową. „Zanim zaczęliśmy pracę nad scenariuszem filmu wiedzieliśmy, że musimy udać się do wielu różnych miejsc w Europie, które pozwolą nam oddać przyrodę w postaci, w jakiej istniała przed tysiącami lat. Epokę lodową nagrywaliśmy w Norwegii i Grenlandii, myśląc o lesie – myśleliśmy o Polsce, a jak Polska, to Puszcza Białowieska w województwie podlaskim. To jedyne miejsce na świecie, które najpełniej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu – zanim pierwotny krajobraz zaczął być zmieniany przez działalność człowieka.”

„Z zazdrością patrzymy na to bogactwo przyrodnicze, które macie na co dzień, jak potraficie obcować z naturą, ze zwierzętami żyjącymi wciąż na wolności, jak wspaniale dbacie o ich ostoje. Jestem pełen podziwu dla waszych wysiłków” – dodał Gilbert Cochet reprezentujący komitet naukowy filmu.

Projekcja filmu była doskonałą okazją do promocji województwa podlaskiego. Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego, podziękowała za doskonałą współpracę przy produkcji filmu. Przekazała twórcom rysunki ptaków i zwierząt obecnych w „Les Saisons” autorstwa prof. Andrzeja Strumiłły oraz odcisk racicy Gatczyny – symbolu restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej – wykonanego przez Jarosława Perszko.

„Po raz pierwszy mamy możliwość brać udział w tak dużym międzynarodowym projekcie filmowym, którego idea doskonale wpisuje się w charakter naszego regionu. Nigdy dotąd nie współpracowaliśmy z reżyserami o tak bogatym dorobku. Jako mieszkańcy województwa podlaskiego możemy czuć się dumni, że tym razem podlaska natura zasiliła produkcję światowego formatu” – zauważyła Magdalena Łyżnicka-Sanczenko.

Film „Les Saisons” wejdzie na ekrany kin w styczniu 2016 roku.

Projekt pn. „Pory roku” jest przedsięwzięciem międzynarodowym, które zrealizowało dwóch wybitnych reżyserów Jacques Perrin oraz Jacques Cluzaud w kilku krajach europejskich. Zdjęcia powstawały głównie we Francji i w Polsce, ale także w Holandii, Rumunii i na Węgrzech. Efekty specjalne oraz postprodukcja zostały wykonane we Francji i w Niemczech.

Jest to film pełnometrażowy, 90-minutowy, którego budżet wynosi ok. 30 milionów Euro. Emitowany będzie w kinach, a następnie na antenach stacji telewizyjnych. We Francji będą to najwięksi nadawcy, tj. Canal+, Ciné+, France 2.

Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił włączyć się w projekt 11 czerwca 2013 r. przeznaczając nań kwotę 100 tys. zł brutto. Jesteśmy producentem stowarzyszonym filmu.

Jacques Perrin oraz Jacques Cluzaud to francuscy reżyserzy i producenci filmowi, którzy w swoim dorobku posiadają takie dzieła światowej kinematografii, jak Makrokosmos oraz Oceany. Są to, znane na całym świecie, produkcje dokumentalno-przyrodnicze, które prezentują świat przyrody z różnych perspektyw: ptaków oraz fauny oceanów. Każdy z filmów obrazuje faunę i florę w sposób niezwykle poetycki, urzekając niezwykłymi ujęciami, z których wiele miało charakter prekursorski dla sztuki filmowej. Uzupełnieniem fenomenalnych zdjęć oraz montażu jest wspaniała muzyka, która doskonale komponuje się w dźwiękami natury.

Najnowszy projekt Pory roku jest wędrówką poprzez historię człowieka, ukazując jego koegzystencję z naturą. Producenci uznali, że lokacjami, które w Polsce w największej mierze spełniają założenia projektu są tereny parków narodowych: Białowieskiego i Biebrzańskiego. Zdjęcia w województwie podlaskim realizowano już w 2013 r. Autorem wielu z nich jest Jan Walencik, polski fotograf in filmowiec, od lat związany z Puszczą Białowieską.


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook