Dodana: 2 czerwiec 2015 11:33

Zmodyfikowana: 2 czerwiec 2015 11:54

EXPO 2015. Pokaz sztuki garncarskiej

Jedną z atrakcji zaproponowanych przez Województwo Podlaskie w ramach Wystawy Światowej EXPO były pokazy garncarskie w wykonaniu Pawła Piechowskiego z Czarnej Wsi Kościelnej.

Ilustracja do artykułu IMG_4485.JPG

Paweł Piechowski pasję do garncarstwa odziedziczył po swoich przodkach, którzy od wieków kultywowali tradycyjną metodę wytwarzania tych charakterystycznych dla podlaskiej ziemi naczyń.
Jego styl wyróżnia się na tle innych garncarzy krajowych i zagranicznych – specjalizuje się w tworzeniu ceramiki siwej, biskwitowej oraz brązowej.

W 2013 r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pracownia Pawła Piechowskiego znajduje się na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego, którego podstawowym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje sztuki i rękodzieła regionu.

W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego jest połączenie sił AZE Design i Pawła Piechowskiego, reprezentującego siłę podlaskiego rzemiosła.

Efektem ich współpracy będzie stworzenie ceramiki siwej, łączącej tradycyjną wytwórczość w nowoczesnej formie. Działanie to wynika z założeń promocji marki Województwa Podlaskiego, której kwintesencją jest hasło „Podlaskie. Zasilane naturą”.

facebook