Dodana: 26 styczeń 2017 10:29

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2017 11:18

Podlaskie prezentowało się podczas Dyplomatycznego Otwarcia Roku 2017

W środę, 25 stycznia br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyło się Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2017 . W uroczystym, noworocznym spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi w Polsce i wysokimi przedstawicielami władzy publicznej wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, oraz członkowie zarządu Bogdan Dyjuk i Stefan Krajewski. Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2017 było okazją do zaprezentowania oferty turystycznej i gospodarczej województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu IMG_3542.JPG

Walory naszego regionu prezentował marszałek Jerzy Leszczyński.
- Województwo podlaskie to wspaniała przyroda.  Posiadamy Puszczę Białowieską, na terenie której znajdują się fragmenty najstarszych lasów nizin europejskich. W naszym  regionie jest jedna z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie – Bagna Biebrzańskie - wymieniał marszałek.
Jerzy Leszczyński charakteryzował region również pod względem gospodarczym
- Województwo podlaskie to przede wszystkim rolnictwo i przetwórstwo spożywcze. Jesteśmy zagłębiem mleczarskim. Co czwarta szklanka polskiego mleka, to właśnie mleko z Podlaskiego. Mamy znakomite firmy przetwórstwa spożywczego – Mlekovita, Mlekpol, Łaciate to marki znane w całym kraju i na świecie. Wokół rolnictwa rozwija się znakomicie  przemysł maszyn rolniczych. 

Marszałek podkreślał też zalety gospodarcze województwa ze względu na położenie geograficzne:
- Jesteśmy swoistą bramą na Wschód, i z tego względu doskonałym miejscem na inwestycje związane z produkcją i handlem z krajami sąsiadującymi. Mamy doświadczenie w handlu z naszymi wschodnimi partnerami gospodarczymi m.in. z Republiką Białorusi, ale naszym celem jest także Daleki Wschód.
- Województwo podlaskie to atrakcyjne miejsce  do inwestycji. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę gospodarczą – mówił marszałek Leszczyński – Ale warto nas odwiedzić również ze względu na niezwykłą, prastarą przyrodę. 

Uczestnicy  Dyplomatycznego Otwarcia Roku 2017 mogli skosztować naszych regionalnych, tradycyjnych przysmaków, a także odwiedzić przygotowane przez Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP stoisko województwa podlaskiego.
Każdy z uczestników otrzymał pakiety z ofertą gospodarczą naszego regionu.


DOR to wydarzenie, które ma na celu m.in.  prezentowanie polskich marek  ambasadorom akredytowanym w Polsce i, jednocześnie pokazanie możliwości jakie placówki dyplomatyczne odgrywają dla rozwoju firm i ekspansji gospodarczej kraju. Organizatorem Dyplomatycznego Otwarcia Roku jest Krajowa Izba Gospodarcza, która od wielu lat współpracuje z korpusem dyplomatycznym, pomagając w realizacji działań związanych z promocją gospodarczą na rynkach zagranicznych. Spotkania dyplomatów akredytowanych w Polsce z przedstawicielami biznesu, samorządu i służby publicznej jest okazją do wymiany informacji ekonomicznych, nawiązania relacji gospodarczych i kontaktów biznesowych.

ak

facebook