Dodana: 19 luty 2008 08:34

Zmodyfikowana: 19 luty 2008 08:34

VII Podlaskie Święto Chleba (Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu)Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu w niedzielę 12 sierpnia 2007 r. było gospodarzem i organizatorem VII Podlaskiego Święta Chleba. Przed pałacem swoje wyroby prezentowało 14 firm piekarniczych, a na terenie skansenu 67 twórców ludowych i ok. 60 stoisk handlowych.
Po uroczystej mszy świętej z kościoła do Muzeum ruszył barwny korowód – pojazdy konne, zespoły i kapele z kraju i zagranicy, goście, turyści, mieszkańcy – w sumie kilka tysięcy osób. Otwarcia imprezy dokonała Dyrektor Muzeum Dorota Łapiak, po czym rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych. W obrębie skansenu na kilkunastu stoiskach zaprezentowano potrawy regionalne.


Obok odbył się ceremoniał święcenia zwierząt gospodarskich. W obrębie zagrody drobnoszlacheckiej przeprowadzono konkurs na najładniejsza „równiankę”- wykonano 238 równianek konkursowych. Następnie zaprezentowano pokazy żniwne – żęcie zboża sierpem, koszenie kosą, robienia przepiórki i jej „oboranie”, młócenie zboża oraz przemarsz korowodu z wieńcem dożynkowym w asyście żniwiarzy i zespołów folklorystycznych.


 Po pochodzie żniwnym wręczono nagrody konkursowe: za „równiankę”, stoisko z jadłem regionalnym i stoisko piekarnicze. Następnie w amfiteatrze rozpoczęły się występy w ramach Studia Lato Radia Białystok. M. in. wystąpiły zespoły: „Katarynka” z Wysokiego na Białorusi, „Zarzewie” z Taszkientu, „Skowronki” z Brańska, „Kapela Wileńska”, „Shamrock”, „Czeremszyna”, „Golec uOrkiestra”. Impreza zakończyła się o godz. 23.00.

Serwis fotograficzny z imprezy na stronie internetowej: http://www.muzeumrolnictwa.pl/images/galerie/swieto_chleba2007/index.htm
www.muzeumrolnictwa.pl

facebook