Dodana: 6 luty 2008 09:31

Zmodyfikowana: 6 luty 2008 09:31

Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim (Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT)

8-dniowy spływ kajakowy rzeką Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim.
Zapraszamy na najpiękniejszy i najbardziej znany szlak kajakowy na Podlasiu i w Polsce. Spływ rozpoczynamy na jez. Wigry - największym jeziorze Suwalszczyzny i trzecim co do wielkości w Polsce. Dalej odkrywa przed nami swe uroki rzeka Czarna Hańcza, meandrująca na przemian pośród malowniczych borów Puszczy Augustowskiej i bagnistych łąk puszczańskich wsi. Następnie podziwiamy dzieło sztuki hydrotechnicznej - Kanał Augustowski wraz z zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami (8 na szlaku spływu), oraz licznymi malowniczymi jeziorami. Naszą przygodę w kajaku kończymy w Augustowie – stolicy sportów wodnych i turystyki aktywnej.
Trasa spływu wynosi ok. 90 km, jest łatwa i przyjemna, dostępna dla początkujących, oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dosyć szeroka o łagodnym nurcie, ułatwiającym płynięcie; miejscami powalone drzewa stanowiące dodatkową atrakcję, dające się opłynąć.


Czarna Hańcza – urzekająca rzeka Podlasia, lewobrzeżny dopływ Niemna, o długości 147 km (z czego 30 km na terenie Białorusi). Wypływa ze wzniesień morenowych przy Jeziorze Hańcza, przepływa przez Jezioro Wigry. W miejscowości Rygol łączy się z systemem wodnym Kanału Augustowskiego.
Kanał Augustowski – unikatowy i bez wątpienia najcenniejszy zabytek województwa podlaskiego. Prawdziwa perła wśród europejskich inżynierii wodnych, dzieło sztuki hydrotechnicznej wraz z zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami. Kanał o długości 102 km (80 km po stronie polskiej i 22 km po stronie białoruskiej) dzięki 18 śluzom (14 po stronie polskiej) pokonuje 55-metrową różnicę poziomów wody. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna.

facebook