Dodana: 18 styczeń 2007 13:01

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2007 13:01

Obiekt zabytkowy Alumnat (ksiądz kanonik Witold Nagórski)Przytułek zwany Alumnatem, przeznaczony był  inwalidom wojennym –„ dobrze w ojczyźnie zasłużonych katolików, szlachetnie urodzonych, skaleczonych w bitwie za Rzeczpospolitą, albo przez starość osłabionych”. Założył go Krzysztof Wiesiołowski starosta tykociński. Budowlę usytuowano w miejscu, gdzie wcześniej, w XVI w. funkcjonował stary dworzec królewski (wzm. 1571 r.).

Tykociński Alumnat jest obecnie wizytówką miasta i regionu jako zabytek kultury, dostępny do zwiedzania.

        

Jest miejscem wielu imprez, szkoleń i działań kulturalnych, w których uczestniczą mieszkańcy Tykocina, goście z zewnątrz, a niekiedy bardzo znane i szanowane osobistości świata, np.: ks. kard. Henryk Gulbinowicz, Prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, ks. biskup Sławoj Głódź, a ostatnio 26.10.2006 r. Ambasador Szwecji Tomas Bertelman i wielu innych.

 

W Alumnacie są organizowane plenery malarskie, w których dotychczas brali udział przedstawiciele Japonii (Mikiko), Izraela, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski.

        

Alumnat zachował swój dawny wygląd. Każdy w nim znajdzie nocleg, strawę i spokój oraz idealne warunki do zorganizowania konferencji, szkoleń i spotkań integracyjnych.

 

Usytuowany jest w centrum Tykocina nad lewym brzegiem Narwi, stanowi znakomitą bazę do poznawania i podziwiania przyrody.

 

Kolejną funkcją Alumnatu jest szeroka działalność w sferze społecznej. Zarządzający nim Ks. kanonik Witold Nagórski jest przychylnie nastawiony do wszelkich inicjatyw zespołów amatorskich, instytucji, mieszkańców gminy i innych osób. Każdego roku organizowany jest w sali Alumnatu opłatek wigilijny dla osób starszych, samotnych i biednych.

facebook