Dodana: 23 październik 2017 10:00

Zmodyfikowana: 23 październik 2017 10:10

Partnerstwo pomiędzy Siemiatyczami a Gminą Etterbeek w rejonie stołecznym Brukseli

W sobotę, 21 października br. Burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz oraz Burmistrz Gminy Etterbeek (w regionie stołecznym Bruksela) Vincent de Wolf podpisali umowę o współpracy partnerskiej. „To historyczny moment, jestem dumny, że wkraczamy w nową płaszczyznę współpracy” – mówił Burmistrz Piotr Siniakowicz.

Ilustracja do artykułu 1.jpg

Siemiatycze i Etterbeek, zgodnie z podpisanym dokumentem, zakładają realizację wspólnych projektów w następujących dziedzinach: edukacja, kultura, sport, turystyka i rekreacja, energia odnawialna, partycypacja społeczna, polityka senioralna, dobre praktyki w administracji.

Podpisanie umowy było kulminacyjnym punktem wydarzenia pn. Etterbeek świętuje Polskę. W czasie uroczystości obecni byli m. in. Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy dzielnicy.

- To bardzo ważny moment zarówno dla miasta Siemiatycze, ale także dla Województwa Podlaskiego, które od samego początku wspiera działania realizowane w Brukseli – powiedział Marszałek Jerzy Leszczyński. – Od wielu miesięcy z powodzeniem realizujemy projekt współpracy miedzy Biurem Województwa Podlaskiego w Brukseli a Urzędem Miasta Siemiatycze. Wspieramy też polskie placówki oświaty na terenie Belgii, jak również młodych artystów, którzy z powodzeniem rozwijają się na emigracji. Liczę na to, że w przyszłości możliwe będzie rozszerzenie współpracy w tym zakresie i być może uda się podpisać kolejną umowę np. z Regionem Stołecznym Brukseli. 

Jak wiadomo Brukselę i Siemiatycze łączą nieformalne związki już od wielu lat. Wielu siemiatyczan właśnie z Brukselą związało swoje życie, tam przebywa z rodziną, pracuje. Tylko Etterbeek zamieszkuje 2000 Polaków. Jak powiedział w swoim przemówieniu Burmistrz Etterbeeku, prawie 90% z nich pochodzi właśnie z Siemiatycz.

- W imieniu wszystkich członków kolegium burmistrza i radnych, pragnę Was wszystkich powitać i podziękować za zaufanie, jakie wykazaliście zamieszkując tutaj. Ta liczna obecność Państwa rodaków wśród naszej ludności, a także otwartość i dynamizm sprawiły, że zapragnęliśmy pogłębić nasze wzajemne relacje i zintensyfikować wymianę z Państwa społecznością - dodał Vincent de Wolf w mowie powitalnej.

Po części oficjalnej zgromadzeni w sali urzędu gminy Etterbbek wysłuchali koncertu Marcina Wyrostka. W programie znalazły się także: pokaz tańców polskich w wykonaniu tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Podlasie", wspólnie zatańczony polonez i koncert Artura Leszczyńskiego połączony z wieczorkiem tanecznym. W przerwach goście mogli odbyć kulinarną podróż do Polski degustując polskie potrawy przygotowane na tą wyjątkową okoliczność.

- Podpisanie protokołu przyjaźni to dowód na to, że Siemiatycze są interesującym partnerem do rozmów, a życzliwość z jaką spotkaliśmy się w Brukseli dobrze wróży na przyszłość - podkreślał Burmistrz Siemiatycz.

źródło: siemiatycze.eu

facebook