Dodana: 26 wrzesień 2017 07:53

Zmodyfikowana: 26 wrzesień 2017 07:53

Łaziki marsjańskie w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki

W piątek, 15 września w warszawskiej Zachęcie odbył się wernisaż wystawy Huberta Czerepoka „Początek”. Wystawa składa się z trzech instalacji wideo powstałych w Gruzji, Polsce i Turcji. Jednym z jej elementów jest realizacja wideo z udziałem łazików marsjańskich skonstruowanych przez studentów i doktorantów Politechniki Białostockiej.

Ilustracja do artykułu P1070375.jpg

Ekspozycja, w której wykorzystano łaziki marsjańskie to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na dziesięć tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Artysta analizuje różne teorie dotyczące powstania tego niezwykłego miejsca, porównując wyprawę w tak odległą przeszłość do podróży na Marsa i nawiązując do Stalkera Andrieja Tarkowskiego. W filmie tym narracja prowadzona jest przez trzy postacie: Pisarza (człowieka sztuki), Profesora (człowieka nauki) i Stalkera symbolizującego duchowość. W pracy Huberta Czerepoka te trzy perspektywy widzenia ucieleśniają trzy roboty — łaziki marsjańskie.

 

- Nie przypuszczaliśmy, że  nasze łaziki staną się elementem artystycznego projektu – mówi jeden z konstruktorów łazików  -  Sam udział w projekcie był dla nas niezwykłym doświadczeniem. Współpraca na planie była dość trudna ze względu na panujące warunki atmosferyczne, ale współpraca inżynierów z artystami ułożyła się znakomicie. Eksperyment połączenia nowych technologii i sztuki nowoczesnej uważamy za jedną z największych przygód w naszym życiu.

 

Wystawa zrealizowana została  na zamówienie Zachęty Narodowej Galerii Sztuki przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Łaziki Marsjańskie są laureatami Nagrody Podlaskiej Marki.
Hubert Czerepok  to uznany artysta sztuk wizualnych, jego wystawa składa się z trzech instalacji wideo kręconymi w Gruzji, Polsce i Turcji. Każda z nich nosi tytuł „Początek”.

 

Kuratorem wystawy jest Monika Szewczyk z białostockiej Galerii Arsenał. Ekspozycję można oglądać do 19 listopada.

 

Czytaj też: Łaziki Red, Mag i Next na planie filmu Huberta Czerepoka

 

źródło: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

facebook