Dodana: 5 sierpień 2014 11:03

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2014 11:03

Podlaskie liderem w budowie szerokopasmowego internetu

- Pierwsze 69 kilometrów sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim już gotowe. Szybkie sieci szerokopasmowe są jednym z filarów cyfryzacji, tym bardziej się cieszę z postępów w realizacji tej inwestycji - mówił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski w Hajnówce, gdzie uczestniczył w spotkaniu podsumowującym stan realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej w Podlaskiem.

W Starostwie Powiatowym w Hajnówce odbyło się wczoraj , 30 lipca br. spotkanie podsumowujące obecny stan realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej w województwie podlaskim, projektu realizowanego przez nasze województwo i cztery inne z programu Rozwój Polski Wschodniej. Ponieważ Podlaskie jest najbardziej zaawansowane we wdrażaniu tego projektu w spotkaniu zapowiedzieli uczestnictwo ministrowie: Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji oraz Iwona Wendel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju

- Cieszę się, że to właśnie w województwie podlaskim uruchomiony został pierwszy odcinek regionalnej sieci szerokopasmowej. – mówił Rafał Trzaskowski i dodał, że Polska jest obecnie największym placem budowy sieci szerokopasmowej. Podkreślił też, że bardzo ważne jest to, iż inwestujemy zarówno w infrastrukturę, jak i kompetencje cyfrowe.
 
W spotkaniu udział wzięli także Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Maciej Żywno, wojewoda podlaski, Jarosław Zygmunt Dworzański, marszałek województwa podlaskiego oraz Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.
 
Podczas spotkania zaprezentowano stan realizacji projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej w województwie podlaskim. Zaproszeni goście wzięli też udział w uruchomieniu węzła szkieletowego sieci w Hajnówce, które połączone było z pierwszą symboliczną transmisją w formie wideokonferencji pomiędzy węzłami szkieletowymi sieci w relacji Hajnówka – Siemiatycze.

Obecna na spotkaniu Iwona Wendel wiceminister Infrastruktury i Rozwoju przyznała, że sytuacja w województwie podlaskim napawa optymizmem.  Inne województwa mogą być zagrożone tym, że nie zdążą z realizacją projektu w terminie, ale nie Podlaskie.

Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański przyznał, że projekt rodził się w bólach, a jego realizacja długo trwa i nie jest łatwa, być może z powodu trudności pogodzenia interesów pięciu województw oraz trudności w sprostaniu wymogom Komisji Europejskiej.
- Życzę sobie i państwu żebyśmy zdążyli go ukończyć - powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

Jacek Piorunek członek zarządu zapewnił że podlaskie wszystko robi zgodnie z harmonogramem.

Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”, realizowany w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej jest realizowany przez samorządy województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. To największy projekt telekomunikacyjny finansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jego budżet wynosi 300 mln euro, czyli ponad 1 mld zł. Budżet projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo podlaskie" wynosi ponad 252,3 mln zł. Łączna kwota dofinansowania projektu to 197,6 mln zł, natomiast wkład własny samorządu – 10,4 mln zł (5 proc.)
Przedsięwzięcie polega na budowie sieci szerokopasmowej o łącznej długości 1 882 km na terenie województwa podlaskiego. Łączna liczba węzłów wyniesie 178, co pozwoli objąć siecią niemal całą powierzchnię województwa.
Polska jest obecnie największym placem budowy sieci szerokopasmowej.


W województwie podlaskim projekt podzielony jest na osiem obszarów:
A - Białystok
B - Grajewo
C - Hajnówka
D - Siemiatycze
E - Sokółka
F - Suwałki
G – Wysokie Mazowieckie
H - Łomża

Światłowód połączy te osiem węzłów szkieletowych, do których podpięte będą 173 szafy dystrybucyjne, z tych szaf internet zostanie doprowadzony do indywidualnych odbiorców w województwie. Przyłączenie do internetu ostatecznych odbiorców ma nastąpić według harmonogramu prac w październiku 2015 r.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na kontynuację tego programu już w maju 2014 roku. Program Polski Wschodniej będzie realizowany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

facebook