Dodana: 28 kwiecień 2011 07:02

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2011 07:02

"Z mgły jesiennej..." - poezja Zofii Pomian Piętki do posłuchania

27 kwietnia Książnica Podlaska im.  Łukasza Górnickiego oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski zaprezentowały nowe wydawnictwo „Z mgły jesiennej…” audiobook z poezją wybraną Zofii Pomian Piętki.

ZOFIA POMIAN PIĘTKA
Urodzona w Bońkowie Kościelnym koło Mławy na Mazowszu. Od 1952 roku mieszka i pracuje w Siemiatyczach. Autorka 10 tomów poetyckich: Nostalgia (1993), Dotyk pamięci(1996), Jaskółki(2000), Zauroczenie(2000), Zamyślenia(2003), Rozdroża(2003), Rozświetlać czas(2005), Ballady(2006), Wilno(2008), Rodzima ballada(2011). Od czasów gimnazjalnych „zarażona” teatrem, laureatka konkursów recytatorskich. Pracowała w Amatorskim Ruchu Teatralnym w Olsztynie, Augustowie i przez ponad 50 lat w Siemiatyczach.

Na audiobooku znajduje się 40 wierszy wybranych przez Poetkę. Wybór opatrzony jest recenzją wygłoszoną przez Jana Leończuka; ciekawostką jest fakt, że recenzja  zaprezentowana jest także w języku białoruskim. Dodatkowo w wydawnictwie znalazły się dwa wiersze Zofii Pomian Piętki  w języku białoruskim pochodzące z antologii poezji dla dzieci Białostocczyzna-Grodzieńszczyzna pt.: „Wiersze znad Narwii i Niemna”. 

Wiersze czytają:  Zofia Pomian Piętka oraz Bożena Bednarek oraz Michał Androsiuk –  w języku białoruskim. Wydawcą audiobooka jest Książnica Podlaska oraz SSP.

O dokonaniach pani Zofii z podziwem wypowiadał się Jan Leończuk mówiąc o niej m.in "postać niebywała, która swoją wrażliwością utulała ludzi w Siemiatyczach". Zachęcał też poetką do napisania wspomnień z bogatego życia artystycznego i kulturalnego.

Sama autorka wzruszona wydanym audiobookiem zwróciła uwagę, że tak forma przekazu poezji jest zbawienna dla ludzi starszych, którzy kochają poezję, a nie mają już na tyle dobrych oczu, by czytać w sposób tradycyjny. Jest też przekonana, że taka forma może przekonać do poezji młodzież.
- A poza tym miło jest czasem posłuchać, jeśli ktoś ładnie czyta - dodała pani Zofia.

Poetka przyznała, że miała wielki kłopot w wyborem tylko 40 utworów na płytę. Pomagali jej zaprzyjaźnieni dziennikarze z Głosu Siemiatycz. Sama przyznała, że wybierała te najbliższe sercu.

Lista wierszy:
Irysy
Babie Lato
Pozostała
W Moim Domu
Nie Pamiętam
Zawieszone Na Nitce Deszczu
Ballada O Zabitych Drzewach
Bez Tytułu
Synowi
Dwie Staruszki
Jesienią
W Tamtym Mieście
Wilno
Jestem
Łąka Nad Rzeczką
Moje Wiersze
Bez Tytułu
O Sobie
Babie Lato
Irysy
Pomyłka
Prowincjonalne Miasto
Śmierć Artysty
Łąka Mojego Dzieciństwa
Wierzbami Mi Zaszum
Siemiatycze
Egzamin Maćka
Do Syna
Spowiedź
Bukiecik Fiołków
Ballada O Zabitym Szczęściu
Odjazd
Ballada O Michale
W Ogrodzie
Bez
Na Wieczorze Poezji
Wiersz Bez Tytułu
Wiersz Bez Tytułu
Ballada O Jaśminie
Przyjacielu
Ballada O Lucjanie
Piosenka O Jarzębinach
Recenzja Jana Leończuka (wer. polska)
Recenzja Jana Leończuka (wer. białoruska)
U Szewca (wer. białoruska)
Łąka Mojego Dzieciństwa (wer. białoruska)

Audiobook, tak jak poprzedni, z poezją Wiktora Szweda, będzie udostępniony w bibliotekach Województwa Podlaskiego, zostanie także przekazany do największych bibliotek w Polsce oraz do bibliotek na terenie Republiki Białoruś.

Promocja audiobooka z twórczością pani Zofii Pomian Piętki odbędzie się także w Siemiatyczach, 18 maja, i będzie połączona z promocją najnowszego tomiku poezji pt. "Rodzima Ballada".

Rozmowa z poetką - zobacz

facebook