Dodana: 11 sierpień 2011 08:47

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2011 08:47

Podlaska Oktawa Kultur pięknie zainaugurowana

23 lipca na placu miejskim przy Ratuszu w Białymstoku koncertem zainaugurowany został III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.

Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski oraz krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. W tym roku idea festiwalu trochę się rozszerzyła, ponieważ poza przedstawicielami ośmiu mniejszości narodowych zamieszkujących nasze województwo, gościmy muzyków z Chorwacji, Grecji, Indii czy Turcji. Festiwal to przede wszystkim uczta dla mieszkańców naszego regionu, ale także okazja do zaprezentowania naszych walorów przybyłym z daleka  gościom. Podkreślał to otwierając Podlaską Oktawę Kultur Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański:

- Z pewnością Białystok - stolica Województwa Podlaskiego zasługuje na to żeby tą Podlaską Oktawę, czyli prezentację ośmiu kultur organizować u siebie.  Województwo Podlaskie i Białystok jest wzorem zgodnego funkcjonowania, współistnienia ludzi różnych wyznań, kultur, ludzi których historia w jakiś sposób sprowadziła do naszego regionu. Czy można sobie wyobrazić lepszą promocję dla naszego regionu, dla naszego miasta? Artyści, którzy tu są przez tydzień, wyjeżdżając w podróż do swoich krajów zabierają wspaniałe wspomnienia - o gościnności naszego miasta, naszego regionu, życzliwości ludzi. Myślę, że w tym będziecie Państwo ich przez tydzień utwierdzać. Białystok jest na te najbliższe kilka dni chyba najszczęśliwszym i najwspanialszym miastem w Polsce. – powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego.

Koncert inauguracyjny był doskonałym przedsmakiem tego, co będzie się działo podczas wszystkich dni festiwalu. W piątkowy, gorący wieczór licznie zgromadzona publiczność miała okazję bawić się przy dźwiękach romantycznej bandury (trio Kubańska Bandura z Kraju Krasnodarskiego) , wysłuchać ludowych pieśni z Litwy (zespół Linago z Litwy), zatańczyć Greka Zorbę z Elassona Research Academy Folk Dance Group (Grecja), zaśpiewać „Oczy Czornyje” z Cyganami z Teatru Rada z Białorusi, by na koniec zostać urzeczonym przepięknym występem „płynącego” zespołu „Islamey” z Adygeji.

Szczegółowe informacje nt. POK

facebook