Dodana: 11 sierpień 2011 08:41

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2011 08:41

Koncert z okazji 20-lecia samorządności

27 maja minęło dwadzieścia lat od pierwszych w III Rzeczpospolitej wyborów samorządowych. Odrodzenie polskiej samorządności to jedna z najważniejszych zdobyczy Polski niepodległej.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe w Trzeciej Rzeczpospolitej. W całym kraju wybrano w nich ponad 50 tys. radnych. Gminy przejęły 100 tys. pracowników administracji, uzyskały odrębne budżety, nieruchomości oraz 1,5 tys. przedsiębiorstw. Ten dzień uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego.

Z tej okazji Prezydent Białegostoku zorganizował dla białostoczan koncert rocznicowy na Rynku Kościuszki.

Wystąpili: Oddział Zamknięty, Kukiz i Piersi, Raz Dwa Trzy, Devil Blues i Sarakina.

Koncert poprowadzili znani aktorzy: Ryszard Doliński i Andrzej Zaborski.

Na scenie oprócz włodarzy województwa: Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Wojewody Podlaskiego Macieja Żywno, Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego i  Włodzimierza Kusaka - przewodniczącego Rady Miejskiej licznie zgromadzonych mieszkańców pozdrawiali reprezentanci Jagiellonii - zdobywcy Pucharu Polski. Włodarze nie kryli radości z wielkiego sukcesu naszych piłkarzy, pogratulowali im pucharu, a białostoczanie zaśpiewali piłkarzom głośne „100 lat”.

Reprezentanci władz województwa podkreślali wagę wydarzenia, jaki jest rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Dzięki temu możemy się dziś cieszyć życiem w bezpiecznym, wolnym i rozwijającym się kraju.

Podczas koncertów odbyło się także wiele ciekawych inicjatyw.

Czterech artystów: Krzysztof Koniczek, Kazimierz Jurgielaniec, Aleksander Grzybek i Artur Chaciej - malowali panoramę Białegostoku. Przynajmniej jeden z obrazów ma trafić na aukcję. Dochód z niej ma być przeznaczony na pomoc powodzianom z Sandomierza.

Na rzecz powodzian kwestowali wolontariusze PCK i pracownicy Polskiego Radia Białystok. Udało się zebrać ponad 8 tysięcy złotych .

Podczas czwartkowego koncertu wszyscy chętni na specjalnie przygotowanym papierze mogli napisać życzenia, które mają być odczytane mieszkańcom Białegostoku w 2110 roku. Zapisany rulon papieru ma być zaspawany w specjalnej kapsule i otwarty za sto lat.

Białostoczanie mieli okazję obejrzeć na telebimach impresje filmowe: „Byli prezydenci Białegostoku”, „Białystok dla mnie to” w której wypowiadają się znani Białostoczanie, „Kaczorowski i Jan Paweł II w Białymstoku” oraz sondy uliczne: „Za co kochamy Białystok”, Co bym zrobił gdybym był prezydentem miasta”.

Były też konkursy dla mieszkańców, występy tancerzy z Fair Play Crew czy spotkanie z aktorami filmu „U Pana Boga…”.

Nie zabrakło też czegoś słodkiego – na scenę wjechał ogromny tort z logo Wschodzącego Białegostoku, który został rozdany mieszkańcom.

Pomimo czwartkowego terminu rynek wypełnił się mieszkańcami po brzegi.

info wł i za: Radio Białystok

facebook