Dodana: 11 sierpień 2011 08:48

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2011 08:48

III Podlaska Oktawa Kultur zakończona

W środę, 28 lipca koncertem finałowym w Białymstoku zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.

Na zakończenie wystąpiły zespoły wytypowane przez Międzynarodową Radę Artystyczną, które w trakcie trwania festiwalu były wyjątkowo dobrze przyjmowane przez podlaską publiczność. Mogliśmy więc podziwiać raz jeszcze:  Kubańską Bandurę z Krasnodarskiego Kraju, Gościniec z Białorusi, Grandinele z Litwy, Zespół im. Ludwika Łojasa z Polski,  Akhisar Anadolu Lisesi Halk Oyunlari Topluluğu z Turcji, Teatr Tańca Jołdyz z Tatarstanu, Kazaczatę z Adygeji, Drewlany i Polisyankę z Ukrainy, Klek z Chorwacji, a na finał Islamey z Adygeji.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur odbywała się w Białymstoku i 23 miejscowościach Województwa Podlaskiego w dniach 23-28 lipca. To Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski, krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami, ale także wszystkimi, którzy chcą zaprezentować w ciekawy artystycznie sposób kulturę ludową swojego kraju. W tym roku wystąpiły m.in. zespoły z Grecji, Chorwacji, Indii, Nepalu, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji.

Festiwal jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, tworzy też szansę uczestnikom i widzom na zapoznanie się z bogactwem kultury i tradycji Podlasia, Polski i krajów Europy Wschodniej jednocześnie ucząc tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów.

Ze względu na bardzo wysoki poziom występów, przed koncertem finałowym nagrodzone zostały wszystkie zespoły, które zaprezentowały swoją kulturę, swój wyjątkowy folklor podczas Oktawy. Werdykt Międzynarodowej Rady Artystycznej uargumentował jej przewodniczący Zygmunt Ciesielski:

- Oktawa spełniła swoje założenia. Najważniejsze, że pokazała wielką różnorodność form kultury, folkloru właściwego dla danego regionie. Drugim założeniem była sprawa upowszechnienia tych wartości, które folklor ze sobą niesie w szeroko rozumianym społeczeństwie. I ten warunek spełniliśmy nawet w nadmiarze. Koncerty odbyły się w 23 miejscowościach regionu, w samym Białymstoku zaprezentowało się 28 zespołów i wykonawców indywidualnych. Kolejnym spełnionym warunkiem było osiągniecie pewnego poziomu artystycznego, który w tym roku był bardzo wysoki. Mieliśmy do czynienia z naprawdę pięknymi występami poszczególnych grup folklorystycznych. Mam nadzieję, że spotkamy się na czwartej Oktawie - równie pięknej albo jeszcze piękniejszej. W imieniu jurorów chcę podziękować publiczności za gorące przyjmowania wszystkich zespołów, a artystom wybranym do finałowego koncertu życzyć jak najlepszej atmosfery i jak najlepszego wykonania.

Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański podziękował Prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu, za pomoc w organizacji Festiwalu, dyrektorowi WOAKu Andrzejowi Dyrdałowi – za pomysł stworzenia Oktawy, wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury za świetną organizację, a publiczności za gorące przyjmowanie uczestników Festiwalu.

- Wiele zespołów, blisko 700 wykonawców, kilka dni wspaniałej zabawy, muzyki, tańca i śpiewu oraz życzliwa podlaska publiczność. Jestem przekonany, że artyści wyjeżdżając do swoich krajów zabiorą w podróż wspomnienia o życzliwości i gościnności naszego regionu, o jego pięknie i wspaniale rozwijającym się Białymstoku. Wierzę głęboko, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie na Podlaskiej Oktawie Kultur, będziemy mogli oglądać jeszcze więcej zespołów, w jeszcze wspanialszej atmosferze. Dziękuję wszystkim tym, którzy do nas przyjechali, gratuluję tym którzy zostaną nagrodzeni i tym którzy w dzisiejszym koncercie wystąpią. Państwu – mieszkańcom Białegostoku i regionu oraz wszystkim tym, którzy w ten piękny wieczór goszczą w Białymstoku życzę dobrej zabawy. – powiedział marszałek otwierając koncert finałowy.

Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Podlaska Oktawa Kultur po raz trzeci

Podlaska Oktawa Kultur pięknie zainaugurowana

facebook