Dodana: 11 sierpień 2011 09:32

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2011 09:32

Gimnazjum w Narwi otrzymało imię arcybiskupa Mirona Chodakowskiego

19 listopada, podczas niezwykle podniosłej i wzruszającej uroczystości, szkole publicznej w Narwi oficjalnie nadano  imię generała dywizji, arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Nowy patron placówki był zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego.

Chcę  pogratulować inicjatorom nadania imienia Arcybiskupa tej myśli. Arcybiskup nie tylko się urodził  na tej ziemi, On tu się stał. Całym swoim życiem świadczył o tym, skąd pochodzi. Cieszę się, że macie sztandar z bohaterem tych dni, ta śmierć ma szczególny wymiar, bo wasz patron  był żołnierzem, a żołnierz nie umiera - żołnierz oddaje życie i On te życie oddał. Poprzez ten sztandar i tą szkołę Arcybiskup Chodakowski  będzie wiecznie żył, pamięć o nim  przetrwa – powiedział w trakcie uroczystości Ksiądz Arcybiskup Generał Dywizji  Sławoj  Leszek Głodź Metropolita Gdański.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu gimnazjum, przybyło na nią wielu mieszkańców Narwi i  uczniów szkoły. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentował marszałek Jarosław Dworzański

Obecni byli również  dostojnicy kościoła katolickiego i prawosławnego, między innymi  Ksiądz Arcybiskup Generał Dywizji  Sławoj  Leszek Głodź, Metropolita Wrocławsko-Szczeciński abp Jeremiasz, Biskup Drohiczyński Antoni Dydycz,  Prawosławny Biskup Lubelski i Chełmski. Abel. Obecny prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego biskup siemiatycki Jerzy. Wysocy rangą wojskowi, przedstawiciele władz państwowych i parlamentarzyści  w tym  poseł Robert Tyszkiewicz i  Jarosław Matwiejuk. Wśród zaproszonych gości byli również członkowie rodziny tragicznie zamarłego arcybiskupa.

Po ekumenicznej modlitwie został poświęcony nowy sztandar szkoły oraz pamiątkowa  tablica.
Sztandar  ufundowany przez dobroczyńców zdobi wyszyty wizerunek patrona oraz sentencja „Wiara, Wytrwałość i Pomoc Innym”. Tymi wartościami kierował się w życiu arcybiskup, co w swoich  wspomnieniach o zmarłym podkreślali jego przyjaciele.

Są w życiu chwile kiedy jesteśmy  bezradni wobec tego co się wokół dzieje. Jedyne co dzisiaj możemy zrobić po tych tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia to zachować pamięć o Arcybiskupie Mironie. Przekazać  świadectwo życia tego wspaniałego człowieka   dalej młodym  ludziom, z dedykacją aby zabrali  ją w podróż przez życie. To jest najlepsza gwarancja, że pamięć o Nim nie zaginie – powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której nadaje się imię arcybiskupa szkole, owa uchwała została odczytana przed odsłonięciem i  wyświęceniem  tablicy pamiątkowej.

Całość uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa, na koniec odegrano pieśń wojskową "Śpij Kolego”.

facebook