Dodana: 11 sierpień 2011 08:41

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2011 08:41

60-lecie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Zaproszeniem do wspólnego świętowania rektor prof. dr hab. Jacek Nikliński rozpoczął 27 maja obchody 60-lecia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Rektor Nikliński, mówiąc o uczelni, wskazywał na nieustanny jej rozwój - z początkowej akademii z jednym wydziałem lekarskim ewoluowała w uniwersytet medyczny z trzema wydziałami, 14 kierunkami nauczania i 11 uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego. Podkreślił również otwartość uniwersytetu nie tylko na sprawy statutowe, ale aktywne jego uczestnictwo w życiu miasta i województwa.

Otwarta formuła spotkania/pikniku na placu przed Pałacem Branickich stworzyła znakomite warunki do swobodnej dyskusji, wspominek, spotkań po latach - zarówno studentów, jak i pracowników związanych z UMB.

W uroczystości udział wzięło wiele wybitnych osób świata nauki, m.in. doktorzy honoris causa - prof. Jan Prokopowicz, prof. Władysław Gałasiński oraz prof. Antoni Kuryłowicz. Nie zabrakło także przedstawicieli władz województwa - wojewody Macieja Żywno, prezydenta Tadeusza Truskolaskiego oraz marszałka Jarosława Dworzańskiego, który - składając urodzinowe życzenia - podkreślał wartość i znaczenie uczelni dla całego regionu:

- 60 lat historii uczelni, to niby nie tak wiele, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę w naszym mieście, w naszym regionie odgrywa Uniwersytet Medyczny i jak bardzo podnosi prestiż naszego województwa i naszego miasta. Gratuluję Panie Rektorze przede wszystkim pomysłu obchodzenia tego święta właśnie w taki sposób, który ułatwi wspomnienia, ułatwi powrót do przeszłości, do historii. Życzę Panu, wszystkim pracownikom i studentom wielu sukcesów.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powstał w 1950 roku. Siedzibą Uczelni jest Pałac Branickich, obiekt historyczny z XVIII wieku, najcenniejszy i najokazalszy zabytkowy gmach w Białymstoku Trzy filary, na których opiera się Uniwersytet to: Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

Na Uczelni studiuje łącznie ok. 4000 studentów - w języku polskim i angielskim. Doświadczony personel naukowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku gwarantuje wysoki poziom teoretycznego i praktycznego kształcenia studentów, korzystając z profesjonalnie wyposażonych sal wykładowych i seminaryjnych.

W ostatnich latach unowocześniono wyposażenie naukowe i zaplecze diagnostyczno-lecznicze jednostek. Obecnie Uczelnia zatrudnia ponad 730 pracowników naukowo-dydaktycznych, reprezentujących niemalże wszystkie dziedziny nauk medycznych i farmaceutycznych.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podjął szeroki program międzynarodowej współpracy, nie tylko w dziedzinie badań naukowych, ale również w zakresie wdrażania nowych modeli nauczania. (UMB)

Przeczytaj: 60 lat UM w Białymstoku.

facebook