Dodana: 11 czerwiec 2010 08:33

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2010 08:33

Publikacje elektroniczne a nauka w Polsce

W dniach 13-14 maja 2010 r., w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku, przy ul. Zwycięstwa 14/3, odbędzie się konferencja naukowa nt. "Publikacji elektronicznych w rozwoju nauki polskiej".

Spotkanie, poświęcone przede wszystkim współczesnym zasobom informacyjnym, organizowane będzie w ramach projektu PO IG "Organizacja i wdrożenie ogólnopolskiego elektronicznego systemu komercjalizacji recenzowanych prac naukowych przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Organizowana przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku Konferencja, skierowana jest głównie do władz rektorskich oraz pracowników wydawnictw i bibliotek uczelni wyższych z całej Polski.

Jej celem jest skupienie specjalistów na co dzień zajmujących się zagadnieniem zasobów informacyjnych oraz publikacji elektronicznych, co pozwoli na wymianę poglądów, opinii i doświadczeń. Przedmiotem dwudniowych obrad będą m.in.: rola i znaczenie publikacji elektronicznych w rozwoju nauki polskiej, ochrona praw autorskich w kontekście dostępu elektronicznego a także problematyka dostępu do otwartych zasobów wiedzy.

Szerszy opis przedsięwzięcia dostępny jest także na stronie internetowej projektu: www.ebook-wse.pl.

Opis projektu:

Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku rozpoczęła w styczniu 2010 r. realizację projektu pt. "Organizacja i wdrożenie ogólnopolskiego elektronicznego systemu komercjalizacji recenzowanych prac naukowych przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Celem projektu jest stworzenie elektronicznej bazy recenzowanych publikacji naukowych z numerem ISBN i/lub ISSN. Cel ten będzie realizowany poprzez zapewnienie środowisku naukowemu oraz jednostkom naukowym w Polsce stałego i bezpiecznego dostępu do zaawansowanej infrastruktury informatycznej. Publikacje zgromadzone w bazie będą udostępniane użytkownikom poprzez specjalną platformę internetową, przy użyciu nowoczesnej technologii Adobe Content Server 4 (ACS 4). Technologia ta całkowicie zabezpieczy zawartość publikacji, pozwalając jedynie na wydruk i kopiowanie określonej objętości tekstu.

Projekt zakłada stworzenie bazy zawierającej 8 tysięcy publikacji autorstwa naukowców z całej Polski, nazwanej e-Publikacje Nauki Polskiej, w skrócie ePNP. Za pośrednictwem platformy użytkownicy będą mieli możliwość wyszukania i porównania publikacji z interesujących ich dziedzin, a następnie pozyskania ich w formie elektronicznej. Wydawnictwa te będzie można odczytać przy użyciu bezpłatnego programu Digital Editions, obsługiwanego przez komputery PC, Mac oraz czytniki e-booków. Biblioteki szkół wyższych, przystępujących do projektu, otrzymają bezpłatny dostęp do całej bazy, a Wydawnictwa możliwość generowania dochodów ze sprzedaży udostępnionych publikacji.

Szersze informacje o projekcie dostępne są na stronie: ebook-wse.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook