Dodana: 8 marzec 2007 08:16

Zmodyfikowana: 8 marzec 2007 08:16

ZUS zapłaci

Przedsiębiorcy powinni mieć prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli będą chcieli zająć się chorym dzieckiem - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Kiedy dziecko księgowej, zatrudnionej na etacie w firmie, zachoruje, to może ona wziąć wolne i będzie w tym czasie dostawać zasiłek opiekuńczy (80 proc. pensji miesięcznej brutto). Jest to możliwe, ponieważ jej szef musi opłacać za nią składkę chorobową. Jeśli zachoruje dziecko szefa, to nie dostanie on żadnych pieniędzy, nawet jeśli również opłaca składkę. To samo dotyczyć będzie szewca, który jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą.

Jest tak dlatego, że według przepisów, prawo do zasiłku przysługuje osobom podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, czyli pracownikom, członkom spółdzielni produkcyjnych oraz odbywającym zastępczą służbę wojskową. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą się natomiast ubezpieczyć jedynie dobrowolnie, ale nawet jeśli skorzystają z takiej możliwości, zasiłek im nie przysługuje.

Przedsiębiorcy uważają, że jest to jeden z przykładów dyskryminowania osób prowadzących firmy.

- To absurdalne przepisy - uważa Maria Warwas, przewodnicząca białostockiego stowarzyszenia kupców z białostockiego placu Inwalidów. - Prawo do zasiłku powinna mieć każda osoba, która płaci składki. Przecież choroby dziecka czy kogoś z rodziny nie można przewidzieć, a opłacamy ubezpieczenie, bo chcemy mieć jakieś zabezpieczenie w takich sytuacjach.

Zdanie przedsiębiorców podzielił Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją, ponieważ dyskryminują osoby dobrowolnie opłacające składkę.

Po opublikowaniu wyroku TK, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał każdemu ubezpieczonemu.

Na zmianie przepisów skorzystają też m.in. chałupnicy, osoby pracujące na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, skierowani do pracy podczas aresztu a także duchowni. Warunkiem jest, by podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Wysokość składki chorobowej to 2,45 proc. podstawy wymiaru. W przypadku przedsiębiorców podstawa ta nie może być niższa niż 60 proc. średniej pensji.

***

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni w roku za czas koniecznej osobistej opieki nad:
- dzieckiem do 8 lat w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, a także z powodu porodu, choroby lub pobytu w szpitalu małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem, a ze wspomnianych powodów nie może sprawować tej opieki.
- chorym dzieckiem do lat 14.

14 dni zasiłku należy się za czas koniecznej opieki nad: małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem, dzieckiem w wieku powyżej 14 lat.

 

Kurier Poranny

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook