Dodana: 18 styczeń 2007 12:15

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2007 12:15

Wspólny projekt Muzeum Podlaskiego i Grodzieńskiego

Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje projekt p.t. Współpraca między Muzeum Podlaskim w Białymstoku a Grodzieńskim Państwowym Historyczno-Archeologicznym Muzeum w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego.

rojekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC oraz z budżetu państwa.

Główne elementy projektu:
- wystawa - Dziedzictwo archeologiczne Podlasia i Grodzieńszczyzny prezentowana w salach białostockiego Ratusza w terminie maj-październik 2006 r.
- konferencja – Stan badań archeologicznych na pograniczu polsko-białoruskim od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne (Supraśl 25-26 maja 2006 r.)
- warsztaty - badania archeologiczne w Dubnie, gm. Boćki (sierpień 2006 r.)
- druk wydawnictw:
Dziedzictwo archeologiczne Podlasia i Grodzieńszczyzny – katalog do wystawy;
Stan badań archeologicznych na pograniczu polsko-białoruskim od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne
;
Rezydencja Sapiehów w Dubnie, cz.1

Partnerami w realizacji projektu są:
Grodzieńskie Państwowe Historyczno-Archeologiczne Muzeum
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
Grodzieński Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały


Fot. P. Męcik

Wystawa – Dziedzictwo archeologiczne Podlasia i Grodzieńszczyzny
prezentowała zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Grodzieńskiego Państwowego Historyczno-Archeologicznego Muzeum. Grodzińskie Muzeum pokazało m.in.: naczynia gliniane z Wołkowyska, narzędzia żelazne ze Słonima, kafle z zamków w Mirze, Krzewie i Lidzie. Większość zabytków pochodziła jednak z badań stolicy rejonu - Grodna. Natomiast Muzeum Podlaskie najciekawsze eksponaty ze zbiorów Działu Archeologii pozyskane do zbiorów w trakcie prac badawczych na terenie woj. podlaskiego. Wystawa ukazywała 50-letni dorobek archeologii białostockiej i 85-letni archeologii grodzieńskiej.
Kluczem do prezentacji zabytków był surowiec - kamień, kość, glina, szkło, bursztyn, drewno, skóra i metal. Pochodziły one z różnych okresów dziejowych, będąc świadectwem bogatej historii tych ziem, świadectwem przenikania kultur i idei.
Wystawie towarzyszyły lekcje muzealne.
W salach białostockiego Ratusza można ją było oglądać do końca października 2006 roku.
Kurator wystawy: Krystyna Bieńkowska

Katalog – Dziedzictwo archeologiczne Podlasia i Grodzieńszczyzny
Wystawie towarzyszył katalog będący prezentacją najciekawszych zabytków ze zbiorów obu placówek. Kluczem do prezentacji zabytków podobnie jak na wystawie był surowiec - kamień, kość, glina, szkło, bursztyn, drewno, skóra i metal.
Ponadto w katalogu zawarto informacje o historii zbiorów archeologicznych obu placówek muzealnych.

Konferencja – Stan badań archeologicznych na pograniczu polsko-białoruskim od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne
Konferencja odbyła się w dniach 25-26 maja 2006 roku w Supraślu. Jej celem było podsumowanie stanu badań na pograniczu polsko-białoruskim a także omówienie problemów z jakim stykają się archeolodzy prowadzący tu badania wykopaliskowe i opracowujący materiał zabytkowy.
Podczas konferencji za długoletnią działalność na polu ochrony i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego na terenie Podlasia statuetką Gryfa uhonorowano Danutę i Jana Jaskanisów - pionierów białostockiej archeologii.

Warsztaty archeologiczne – badania wykopaliskowe rezydencji Sapiehów w Dubnie, gm. Boćki
Prowadzone w ramach warsztatów badania miały na celu zweryfikowanie informacji o reliktach założenia rezydencjonalnego rodziny Sapiehów położonych na gruntach wsi Dubno. Weryfikacji poddano trzy niewielkie kopce porośnięte drzewami i krzakami położone w odległości około 200-300 m od siebie.
Efektem prac badawczych prowadzonych w sierpniu 2006 roku jest odkrycie reliktów pozostałości dworu. Według wstępnych ustaleń można je datować na XVI –XVIII w. W trakcie prac eksploracyjnych pozyskano interesujący zespół materiałów zabytkowych z których najciekawszy jest zbiór kafli piecowych z przełomu XVI/XVII w.

Uczestnikami warsztatów byli studenci: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały i Uniwersytetu w Ourense – Hiszpania oraz archeolodzy, historycy, etnolodzy i geomorfolodzy z placówek naukowych Polski i Białorusi.
Efekty prac badawczych prowadzonych w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane w wydawnictwie „Rezydencja Sapiehów w Dubnie” które ukaże się drukiem w I kwartale 2007 roku.
Koordynator projektu: Halina Karwowska

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook