Dodana: 27 luty 2007 11:05

Zmodyfikowana: 27 luty 2007 11:05

Wokół Giedroycia

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku zaprasza na otwarcie wystawy „Wokół Giedroycia", 2 marca o godz. 18, zorganizowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Dzieła Jana Lebensteina pod patronatem fundacji jego imienia.

Wystawie towarzyszyć będą lekcje muzealne. W sprawie realizacji lekcji muzealnych prosimy kontaktować się z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17, 15 - 277 Białystok, tel. 0 85 73 27 392.

Wystawa „Wokół „Giedroycia” - zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy paryskiej "Kultury" - przedstawia autora „Autobiografii na cztery ręce” (napisanej wspólnie z Krzysztofem Pomianem), wydawcy i publicysty.

Wystawa prezentuje Redaktora i dzieło jego życia: Instytut Literacki z pismem "Kultura" na czele. Tytuł ekspozycji podpowiada, że Giedroycia warto szukać także "wokół niego": wniknąć w świat osób związanych z Maisons-Laffitte na stałe lub incydentalnie goszczących w nim, do których należeli także plastycy. Malarzem wszak był Józef Czapski. Obok jego obrazów i rysunków na wystawie znajdą się prace Jana Lebensteina i Leonor Fini, artystki bliskiej Konstantemu A. Jeleńskiemu.

"Obiegowa opinia na mój temat głosi, że jestem despotą i że zespół 'Kultury' nigdy nie istniał, chyba żeby przyjąć, że składał się zawsze tylko z jednej osoby, tzn. ze mnie. Wbrew tej opinii jestem otwarty na sugestie i krytykę, często zdarza mi się zmieniać zdanie po dyskusji. A zespół 'Kultury' niewątpliwie istniał i istnieje. Składa się on z osób, których opinie cenię i biorę pod uwagę. Redagowanie 'Kultury' było dla mnie poruszaniem się między tymi osobami i dokonywaniem arbitraży między wyrażanymi przez nie poglądami, niekiedy różniącymi się od siebie, a niekiedy wręcz nie dającymi się pogodzić."

"(...) Jeśli mam jakiś talent, to jest to talent reżysera: umiejętność dobierania tematów i ludzi. To sprawia, że mam nastawienie zespołowe i że jeśli jestem przekonany, to zmieniam zdanie."

"(...) Zmieniam taktykę, bo polityka nie jest sakramentem; jeśli chce się ją uprawiać, to trzeba przylegać do rzeczywistości, która się zmienia. Trzeba umieć zachowywać zasady i zmieniać poglądy."

Jerzy Giedroyc, AUTOBIOGRAFIA NA CZTERY RĘCE

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook