Dodana: 4 luty 2007 12:58

Zmodyfikowana: 4 luty 2007 12:58

Uniwersytet zamiast Akademii

Akademia Medyczna w Białymstoku będzie uniwersytetem. To dobra wiadomość dla studentów tej uczelni, zaś zła dla Uniwersytetu w Białymstoku.

Nie trzeba będzie w Anglii tłumaczyć, że skończyłam studia wyższe - mówi jedna ze studentek AMB, która, jak wielu innych medyków, chce wyjechać do pracy na Zachód.

- Bo nazwa "akademia” jest niezrozumiała na Zachodzie. Tam jest to uczelnia niższej kategorii, coś pośredniego między szkołą średnią a wyższą. Nazwa uniwersytet oddaje rangę naszej uczelni - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik Akademii Medycznej w Białymstoku.

Uczelnia właśnie złożyła w Sejmie wniosek o przemianowanie z akademii na uniwersytet. - Powinniśmy do końca roku zmienić szyld, ale mamy nadzieję, że już na następny rok akademicki będziemy przyjmować studentów na uniwersytet - dodaje profesor Chyczewski.

To prawdopodobne, ponieważ niedawno Sejm bez problemów nadał akademiom w Warszawie i Wrocławiu tytuł uniwersytetów medycznych. - Wymogi formalne spełniliśmy, doktoryzujemy na sześciu kierunkach, mamy trzy wydziały - wylicza prof. Chyczewski.

Tym samym upadł pomysł stworzenia dużej, regionalnej uczelni przez połączenie Uniwersytetu w Białymstoku i Akademii Medycznej. A to dla UwB ogromny problem, bo wedle nowych przepisów, żeby zachować nazwę, uniwersytet musi dawać możliwość doktoryzacji na 12 kierunkach, a nasz ma tylko na ośmiu. Na dostosowanie się do wymogów ma niecałe trzy lata (do 2010 roku). Jeśli ich nie spełni, nazwy uniwersytet będą mogły używać tylko wydziały, na których będzie można się doktoryzować. Powstaną więc uniwersytety tzw. przymiotnikowe, na przykład przyrodniczy, historyczny. Połączenie UwB z akademią i Politechniką Białostocką było próbą ratowania stiżu i skóry.

- Rozmowy z UwB w sprawie połączenia uważamy za zakończone - kwituje prof. Chyczewski. - Podobne fuzje w innych miastach nie powiodły się, np. połączenie Akademii Medycznej w Bydgoszczy z uniwersytetem w Toruniu.

- Ja ciągle uważam, że połączenie uczelni jest bardzo dobrym pomysłem, stwarzającym możliwości, konkurencyjnym w stosunku do Olsztyna i Lublina - twierdzi prof. Jerzy Nikitorowicz, rektor UwB. - Będę przekonywać do niego akademię.

Kurier Poranny

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook