Dodana: 23 marzec 2007 12:49

Zmodyfikowana: 23 marzec 2007 12:49

Szansa dla małych firm z podlaskiego

Projekt Wschód Biznesu ma sprawić, by małe przedsiębiorstwa stały się konkurencyjne wobec większych. Warunki: trzeba działać w branży nie dłużej niż trzy lata i mieć firmę w mieście do 50 tysięcy mieszkańców

Na czym realizowany we wschodniej Polsce, a finansowany przez Unię Europejską projekt polega? - Wyobraźmy sobie, że jestem właścicielką niewielkiej piekarni i chcę, by moja firma lepiej się rozwijała, ale potrzebuję wskazówki, jak to zrobić - tłumaczy Monika Olszewska z biura projektu. - Muszę spełnić dwa warunki, by wziąć udział w projekcie: działać w branży nie dłużej niż trzy lata i mieć firmę w mieście do 50 tysięcy mieszkańców.

Gdy się spełnia te warunki, można się udać do jednego z pięciu biur regionalnych Wschodu Biznesu. Gdy zgłosimy swój akces do projektu doradca z biura wspólnie z nami wyznaczy kierunki rozwoju naszej firmy i weźmiemy udział w bezpłatnym szkoleniu, które może trwać od jednego do dziesięciu dni. Podczas niego szef niewielkiej firmy dowie się m.in., jak pozyskać środki z Unii, które pomogą stawić czoło konkurencji.

Projekt Wschód Biznesu, realizowany przez Duński Instytut Technologiczny i Firmę 2000 na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jest największym w naszym kraju projektem mającym na celu podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw działających w regionach uznanych za najsłabiej rozwinięte. Duński instytut jest jednym z największych i najstarszych instytutów technologicznych na świecie. Aktywnie działa na rzecz rozwoju krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów basenu Morza Śródziemnego w ramach projektów finansowanych przez UE (m.in. Phare, Tacis i Meda), a także w krajach Trzeciego Świata (fundusze Danida i Dancee).

Projekt Wschód Biznesu, współfinansowany w 80 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, będzie realizowany do 31 grudnia 2007 r. Obejmuje pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. W ramach projektu zostanie przeszkolonych 2 tys. przedsiębiorców. W trakcie 100 spotkań doświadczeni biznesmeni opowiedzą, jak odnieśli sukces na rynku. Odbędzie się także dziesięć regionalnych seminariów dla przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji przedsiębiorców oraz innych instytucji otoczenia biznesu. Szkolenia w ramach projektu są prowadzone z dziedzin: strategia, finanse, marketing, zarządzanie i przywództwo, operacje i procesy, zasoby ludzkie.

Aby wziąć udział w projekcie, należy się skontaktować z Regionalnym Biurem Projektu Wschód Biznesu, które skieruje nas do indywidualnego doradcy. Ten przeanalizuje sytuację naszej firmy, jej problemy i potrzeby. Na podstawie przeprowadzonego badania doradca opracuje krótkoterminowy plan udziału przedsiębiorstwa w projekcie, zaproponuje szkolenia i warsztaty, które pomogą rozwiązać bieżące trudne kwestie. Poza udziałem w szkoleniach i skorzystaniu z doradztwa uczestnik projektu będzie mógł się spotkać z praktykami biznesu. Po przejściu ścieżki szkoleniowej doradca pomoże przedsiębiorcy stworzyć długoterminowy plan rozwoju firmy na następne lata. Żeby mieć możliwość bezpłatnego przejścia ścieżki projektowej, wystarczy zgłosić chęć udziału w programie oraz wypełnić wymagane formularze uczestnictwa.

- Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę, napotykając trudności związane z jej działalnością, analizuje przyczyny zbyt małych dochodów czy zmniejszającej się liczby klientów. Szuka skutecznych rozwiązań i profesjonalnych porad po jak najniższych kosztach. Z pomocą przychodzi mu projekt Wschód Biznesu - mówi Olszewska.

Biuro projektu w województwie podlaskim
ul. Spółdzielcza 8
15-441 Białystok
tel. 085 748 22 42
faks 085 748 22 42
e-mail: bialystok@wschodbiznesu.pl

Rzeczpospolita

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook