Dodana: 11 marzec 2007 17:13

Zmodyfikowana: 11 marzec 2007 17:13

Refundacje wywozowe

Refundacje wywozowe. Brzmi tajemniczo, a szkoda - bo nie da się ukryć, że refundacje to łatwy sposób na dodatkowe pieniądze. Mogą na nie liczyć firmy, które sprzedają produkty rolno-spożywcze. Warunek jest jeden - towary trzeba sprzedać za granicę i to nie tylko kraju, ale Unii Europejskiej.

Takich eksporterów Unia chętnie dofinansowuje, bo dzięki nim pozbywa się nadwyżek mleka, serów czy cukru. W Podlaskiem z refundacji korzysta kilkadziesiąt firm, a mogłoby kilkaset. Kłopot w tym, że nie wszyscy o nich wiedzą.

Spółdzielnia mleczarska w Białymstoku. Jedna dziesiąta tego, co się znajduje w jej magazynach trafia na stoły całego świata. A w globalnej gospodarce liczą się dwie rzeczy - jakość i cena. Pierwsza musi być wysoka, druga - niska. O jakość swoich produktów spółdzielnia dba sama. Ale, żeby utrzymać niską cenę sięga po refundacje wywozowe z Unii Europejskiej. Jak mówi Grażyna Janowicz ze Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku - Refundacje powodują to, że jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku pozaunijnym na tzw. rynkach trzecich.

Refundacje, czyli dopłaty do eksportu, mają zachęcić unijne firmy do szukania kupców poza Unią. Bo ta od lat cierpi na klęskę urodzaju. Towarów rolno-spożywczych produkujemy więcej, niż potrafimy skonsumować. Jak powiedział prof. Robert Ciborowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku - W Europie te nadwyżki są, i tak naprawdę nie wiadomo co z nimi zrobić, a więc lepiej je sprzedać taniej z pewnym rodzajem dofinansowania niż trzymać je latami w magazynach.

W ubiegłym roku podlaskie firmy złożyły 1200 wniosków o refundacje. Dostały ponad 30 milionów złotych. Szkoda tylko, że tą kwotą podzieliło się tylko około 30 przedsiębiorstw. W Podlaskiem eksporterów jest przecież kilka razy więcej.

Celnicy, którzy wnioski o refundacje przyjmują, sami zachęcają do ich składania. - Każdy przedsiębiorca, który ma zamiar ubiegać się o refundacje wywozowe powinien najpierw zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego i zarejestrować się w tzw. centralnym rejestrze przedsiębiorstw. Te czynności wykonuje się praktycznie od ręki – mówi Maciej Fiłończuk z Izby Celnej w Białymstoku.

Przedsiębiorcy mają refundacje wywozowe. Rolnicy dopłaty bezpośrednie. Samorządy dotacje z funduszy strukturalnych. Unia Europejska potrafi być hojna, ale tylko dla tych, którzy potrafią udowodnić, że na wsparcie zasługują.

 

TVP 3

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook