Dodana: 7 marzec 2007 10:07

Zmodyfikowana: 7 marzec 2007 10:07

Przedsiębiorcy korzystają z refundacji wywozowych

Dzięki obecności Polski w UE podlascy przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. refundacji wywozowych – dotyczących wywozu produktów rolno – spożywczych.

Z dniem 1 maja 2004 roku Polska stając się członkiem Unii Europejskiej, przyjęła między innymi uprawnienia i obowiązki wynikające ze stosowania Wspólnej Polityki Rolnej, stanowiącej istotny element polityki społeczno ekonomicznej Wspólnoty Europejskiej. Szansą w tym zakresie także dla podlaskich przedsiębiorców stała się możliwość otrzymania różnego rodzaju dopłat związanych z mechanizmami na rynku wewnętrznym Wspólnoty, wsparciem przeobrażeń strukturalnych jak również otrzymania dofinansowania w części realizowanych stosunków handlowych (refundacje wywozowe).




Ostatnia z wymienionych form w kontekście realizowanych zadań przez administrację celną wydaje się być szczególnie istotna. Swój udział we wsparciu przedsiębiorców w tym zakresie ma białostocka Izba Celna. Dzięki bardzo dobrym relacjom ze środowiskiem przedsiębiorców, z roku na rok, coraz więcej z nich korzysta z szansy jaką niewątpliwie jest możliwość uzyskania dopłaty do wywożonych produktów rolno – spożywczych.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopłaty w wywozie mogą być stosowane do podstawowych produktów ziemi, hodowli i rybołówstwa oraz produktów pierwszego przetworzenia, np. zboże/mąka, mięso, mleko (wymienione w załączniku I do Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej) oraz produktów powstałych po dalszym przetworzeniu produktów objętych załącznikiem I, np. ciastka, herbatniki, słodycze (produkty nie objęte załącznikiem I – NON ANNEKS I). Generalnie refundacje wywozowe służą pokryciu różnic między wysokością cen produktów na rynku wewnętrznym Wspólnoty a ceną na rynkach światowych. Wypłaca się je aby produkty wspólnotowe były konkurencyjne również poza wspólnotą.


Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w Izbie Celnej w Białymstoku dokonano do dnia dzisiejszego łącznie ponad 3.000 odpraw towarów z wnioskiem o refundację. Najwięcej odpraw celnych jest dokonywanych w Oddziałach Celnym w Łomży, Białymstoku, Suwałkach, Kuźnicy i Czeremsze. Odprawy celne dotyczyły towarów w ramach 9 rynków rolnych (sektorów).


Największą grupę stanowiły towary objęte rynkiem mleka i przetworów mlecznych (mleko w proszku, ser żółty, masło, bezwodny tłuszcz mleczny), rynku zbóż (skrobia ziemniaczana, syrop glukozowy), rynku przetworzonych owoców i warzyw (dżemy owocowe), rynku świeżych owoców i warzyw (jabłka), cukru oraz towarów przetworzonych (m.in. proszek mleczny do produkcji lodów, lizaki, cukierki).

Zauważyć również należy, iż wskazane rynki rolne po części oddają specyfikę naszego regionu. Znaczna ilość zgłoszeń celnych w rynku mleka i przetworów mlecznych dotyczyła towarów pochodzących z zakładów przetwórczych i mleczarni znajdujących się na terenie naszego województwa. Rynek zbóż to zasługa potentata w tym zakresie, posiadającego siedzibę na obszarze województwa podlaskiego, którego udział w przetwórstwie skrobi ziemniaczanej stawia go w czołówce zakładów produkujących w całej Polsce.


Odbiorcami towarów wywożonych z naszego regionu są m.in. kraje Europy Wschodniej, Ameryki Północnej i Środkowej, Afryki, jak również Azji.
Od 1 maja 2004 roku (od wejścia Polski do Unii Europejskiej) przedsiębiorcy w ramach dopłat do eksportu wywieźli z naszego regionu ponad 61 tys. ton produktów rolno – spożywczych i złożyli w całej Izbie Celnej w Białymstoku wnioski na kwotę przekraczająca 25 mln Euro tj. ok. 100 mln PLN.
Jeśli chodzi o wywóz towarów objętych Wspólną Polityką Rolną nie można zapominać również o roli jednostek granicznych podlegających Izbie Celnej w Białymstoku, usytuowanych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.


Od wejścia Polski do Unii Europejskiej przez nasze przejścia graniczne w Kuźnicy i Bobrownikach wyjechało ponad 20 tys. przesyłek z towarami rolno spożywczymi z całej Europy dla których przedsiębiorcy wystąpili o dopłaty wywozowe. Tak dobre rezultaty to wynik coraz lepiej wyposażonych przejść granicznych, jak również sprawna i profesjonalna obsługa ruchu towarowego. Należy pamiętać bowiem, iż najczęściej warunkiem otrzymania dopłaty z kasy unijnej jest faktyczny wywóz towarów poza obszar wspólnoty, co oznacza, iż praca jaką na co dzień wykonujemy, jest nie tylko trudna, ale bardzo odpowiedzialna. Rola i zadania jakie wykonujemy zapewniają prawidłowość wypłaty refundacji wywozowych, często dla przedsiębiorców z całej Unii Europejskiej.


Rzecznik Prasowy
Izby Celnej w Białymstoku
Maciej Fiłończuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook