Dodana: 15 styczeń 2007 08:21

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2007 08:21

Podsumowanie turystyczne Białowieskiego Parku Narodowego

Ponad 220 tys turystów odwiedziło Białowieski Park Narodowy w ubiegłym roku.

Najczęściej odwiedzanym obiektem Białowieskiego Parku Narodowego od lat jest Rezerwat Pokazowy Żubrów. W 2006 roku zwiedziło go blisko 125 tys. osób.

Wystawy w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym obejrzało prawie 82 tys. turystów. Na wędrówkę szlakiem biegnącym przez Obszar Ochrony Ścisłej zdecydowało się 17,5 tys. osób. Przytoczone wyżej liczby pochodzą ze sprzedanych biletów wstępu do obiektów Parku. Na tej podstawie umownie przyjmuje się, że Park odwiedziło w 2006 roku ponad 224 tys. turystów.

Unikatowość Białowieskiego Parku Narodowego – chronione w jego granicach ostatnie na niżu Europy lasy naturalne o charakterze pierwotnym, z wielkim bogactwem roślin, grzybów i zwierząt oraz pięknymi krajobrazami – stale przyciągają turystów.

Jedni, niejako standardowo odwiedzają Rezerwat Pokazowy Żubrów, który gwarantuje im spotkanie z Królem puszczańskich ostępów – żubrem.

Nową atrakcją w Rezerwacie w 2007 roku jest piękny ryś, który otrzymał widowiskową zagrodę, już odwiedzaną przez pierwsze osoby. Turyści odwiedzają też Muzeum Przyrodniczo-Leśne, gdzie przyrodę i walory kulturowe Parku i Puszczy Białowieskiej mają podane „w pigułce”, i na tym kończą poznawanie Parku. Inni, spragnieni bliższego kontaktu z naturą, często miłośnicy ptaków (w Parku można spotkać kilka prawdziwych „perełek” ornitologicznych, np.: dzięcioła białogrzbietego i dzięcioła trójpalczastego, sóweczkę) w programie zwiedzania umieszczają Obszar Ochrony Ścisłej oraz szlaki Obrębu Ochronnego Hwoźna, wędrówka którymi nie wymaga kupowania biletów. Stąd trudność w dokładnym oszacowaniu całkowitej liczby osób, które odwiedziły Park w danym roku.

Turyści zagraniczni, podobnie jak rok wcześniej, w roku 2006 stanowili ok. 10% odwiedzających. Pochodzili oni z 79 krajów. Park odwiedzili goście z tak odległych państw jak: Japonia, Chiny, Korea Północna, Dominikana, Filipiny, Indonezja, Madagaskar, Nowa Zelandia, Australia, Meksyk, Brazylia, Peru czy Republika Południowej Afryki.

Frekwencja turystyczna w Parku w 2006 roku była niższa od ubiegłego o ok. 10%. Powodem spadku było głównie bardzo upalne lato, szczególnie lipiec, w czasie którego turyści chyba preferowali wypoczynek nad wodą.

Głównym magnesem przyciągającym turystę do Parku jest oczywiście sama przyroda. Ważna jest jednak również infrastruktura turystyczna, której rolą jest ułatwienie zwiedzającym kontaktu z naturą. Obecnie wytyczonych jest w Parku: blisko 30 km tras i szlaków pieszych (większość z nich służy zimą jako trasy narciarskie), 14 km szlaków rowerowych, 4 ścieżki edukacyjne i 2 ostoje żubrów. Pomocne w bliższym kontakcie z przyrodą są także wieże i tarasy widokowe oraz kładki biegnące przez podmokłe tereny.

Chętnie odwiedzany jest też skansen kolejki leśnej na Uroczysku Głuszec. Park oferuje turystom również 2 miejsca ogniskowe, zadaszenia jako miejsca odpoczynku, parkingi w terenie, wynajęcie bryczek, a także pokoje gościnne w Domu Myśliwskim, położonym na terenie zabytkowego Parku Pałacowego.

Józef Popiel
Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook