Dodana: 8 marzec 2007 08:05

Zmodyfikowana: 8 marzec 2007 08:05

Podlasie zalane mlekiem

Prawie 1600 milionów litrów mleka skupili i przerobili w minionym roku dwaj mleczni potentaci: grajewski Mlekpol i wysokomazowiecka Mlekovita. Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol" przerobiła prawie 906 mln litrów mleka.

- Był to kolejny rekordowy rok w działalności naszej spółdzielni. Warto podkreślić, że skupowane przez nas mleko było najwyższej jakości - niemal całe w klasie ekstra - mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

Imponujące są także przychody obu firm. Mlekpol ubiegły rok zamknął przychodami 1,5 mld zł (zysku jeszcze nie obliczono).

Największy wzrost sprzedaży odnotowało mleko spożywcze i UHT - z 197 tys. ton w roku 2005 do 266 tys. ton w ubiegłym. Wzrosła również sprzedaż serów twardych i twarogów, innych wyrobów UHT (śmietanki, napoje smakowe), produktów świeżych i nieznacznie masła.

Z kolei Mlekovita osiągnęła 1,3 mld zł przychodu (zysk netto 31 mln zł).

- Bilans minionego roku wypada bardzo pozytywnie. Nastąpiło dalsze umocnienie się Mlekovity na rynku krajowym i zagranicznym. Bardzo elastycznie reagowaliśmy na zmieniające się warunki, które stwarzała konkurencja, udoskonaliliśmy swoją ofertę handlową - mówi Dariusz Sapiński, szef Mlekovity.

Mlekovita zatrudnia 1326 pracowników i ma zakład w Wysokiem Mazowieckiem, mleczarnie w Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Kowalewie Pomorskim.

W Mlekpolu pracuje ponad 1500 osób. Główny zakład znajduje się w Grajewie, pozostałe Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i Bydgoszczy.

 

Gazeta Wyborcza

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook