Dodana: 22 styczeń 2007 11:55

Zmodyfikowana: 22 styczeń 2007 11:55

Patologia uderza w rodziny

Niemal 10 procent wszystkich przestępstw, którymi zajmowali się w ubiegłym roku łomżyńscy prokuratorzy dotyczyło przestępstw przeciwko rodzinie i opiece – podał prokurator okręgowych Henryk Żochowski.

 W sumie w całym okręgu łomżyńskim odnotowano 904 takie sprawy. Najwięcej, bo ponad 340 z nich dotyczyło Grajewa i najbliższej okolicy - w rejonie Łomży było ich 285.

Wśród przestępstw przeciwko rodzinie i opiece wymienia się nie tylko przemoc w rodzinie, ale także szereg innych zachowań patologicznych, których negatywne skutki dotykają rodziny. Najbardziej destrukcyjnym objawem przemocy jest przemoc w rodzinie. Destrukcyjnym nie tylko dla sprawców i poszkodowanych w jej wyniku, ale także dla świadków, którymi najczęściej są dzieci. Wychowanie w rodzinie dotkniętej przemocą odciska się piętnem na całym ich życiu.
Jak podkreśla prokurator Żochowski, łomżyńscy prokuratorzy podejmowali szereg działań, które miałyby zapobiec nieszczęściom, a zwłaszcza chronić nieletnich.
- W 2006 roku skierowaliśmy do sądów rodzinnych 83 wnioski w zakresie sprawowania kontroli rodzicielskiej – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej temu problemowi prokurator Henryk Żochowski. - Nasze działania zmierzały do ochrony dzieci przed zwyrodniałymi tatusiami, a czasami i mamami – dodawał.
Najczęstsza przyczyną patologicznych zachowań dorosłych był alkohol. W ubiegłym roku prokuratorzy aż 348 razy występowali z wnioskami do działających w gminach Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i 154 razy z wnioskami do sądów rodzinnych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego.


Nie wszystkie przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece dotyczą maltretowania członków rodziny. W tej grupie są także przestępstwa narkotykowe i przestępstwa popełniane przez nieletnich. Przez cały ubiegły rok prokuratorzy z terenu byłego województwa łomżyńskiego prowadzili 168 spraw o handel i rozprowadzanie narkotyków.

- Dotyczyły one zarówno uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych, a nawet zdarzały się w szkołach podstawowych – mówił prokurator Żochowski podkreślając, że w tej niechlubnej statystyce prowadzi Łomża, gdzie w ubiegłym roku przestępstw narkotykowych było 77.

W 2006 roku dużo było także przestępstw popełnionych przez nieletnich. Na terenie byłego województwa łomżyńskiego zanotowano łącznie 337 takich postępowań. Niemal połowa z nich – 134- dotyczyła Łomży.

www.4lomza.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook