Dodana: 20 luty 2007 08:53

Zmodyfikowana: 20 luty 2007 08:53

Ostatki i Popielec

Ostatki, lud. mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek oczekiwania na Wielkanoc.

Ostatni dzień karnawału (wtorek), w Wielkopolsce zwany jest Podkoziołkiem. Inna nazwa ostatniego dnia karnawału to również śledzik.

Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty, a inaczej kuse dni. Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składającą się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do postnych potraw.

Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający 40 dni (nie licząc niedziel, które są pamiątką męki Jezusa Chrystusa) przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego, mówiąc jednocześnie: Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Wikipedia

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook