Dodana: 6 marzec 2007 12:17

Zmodyfikowana: 6 marzec 2007 12:17

Medio-Mania

Medio-Mania to pięciodniowy (12.03–16.03.2007)   cykl spotkań dotyczący dziennikarstwa. Składają się na niego wykłady, spotkanie autorskie, a także pokaz zdjęć.

Wykłady będą dotyczyć form, jakimi posługują się dziennikarze prasowi, tj. krótkiej informacji, felietonu, reportażu, wywiadu, recenzji. Do ich wygłoszenia zostało zaproszonych trzech znanych dziennikarzy ogólnopolskich: Tomasz Jastrun, Małgorzata Karolina Piekarska oraz Dariusz Wilczak. Kolejnym punktem jest spotkanie autorskie z Anną Bikont. W jego ramach zostanie poruszony temat działalności pisarzy w czasach PRL.

Prelekcje zaproszonych gości pozwolą na poszerzenie wiedzy teoretycznej dotyczącej specyfiki pracy dziennikarskiej (pozyskiwanie informacji, praca w redakcji prasowej, etyka dziennikarska), rozmowę ze znanymi dziennikarzami, jak również podwyższenie jakości prac konkursowych i warsztatowych. Spotkania zostaną połączone z promocją książek zaproszonych dziennikarzy.

Uwieńczeniem cyklu Medio-Mania będzie multimedialny pokaz zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego.

Harmonogram:

12 marca, godz. 18.00, sala 47 Wydział Filologiczny

Spotkanie z Tomaszem Jastrunem pod nazwą: Felie-ton. Dziennikarstwo wysokiego tonu. Prowadzącą jest Justyna Rukieć, studentka piątego roku Filologii Polskiej.

 Tomasz Jastrun - urodził się w roku 1950; syn poetki - Mieczysławy Buczkówny i poety Mieczysława Jastruna. Jest poetą, prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim i reporterem. Opublikował kilkanaście tomów wierszy, także w Niemczech, Szwecji i USA. Jest autorem kilku książek reportażowych, pisał m in. O "Solidarności" i stanie wojennym; o podróżach po Stanach Zjednoczonych i spotykanych tam polskich emigrantach. Pisał felietony paryskiej "Kultury", (pod pseudonimem Witold Charłamp), później - jako Smecz - cykl "Z ukosa", który kontynuuje w dodatku dziennika "Rzeczpospolita". Ma na swoim koncie także scenariusze filmowe, prowadził również telewizyjny program kulturalny "Pegaz". Laureat wielu nagród, m.in.: Fundacji Roberta Gravesa, Fundacji Kościelskich, nagrody Kulturalnej NSZZ "Solidarności" za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego, nagrody literackiej paryskiej "Kultury".

Jastrun był pisarzem zaangażowanym w życie społeczne i polityczne. Był w stoczni gdańskiej podczas sierpniowego strajku (pisał o tym w reportażu "Las Birnam ruszył"). W stanie wojennym ukrywał się przez rok, internowany, w latach 1982 - 1988 redagował w drugim obiegu pismo literackie "Wezwanie". W latach 1990-1994 pracował jako dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attache kulturalnymw Szwecji.

Obecnie Tomasz Jastrun daje się poznać jako komentator polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej, występuje w telewizyjnych programach publicystycznych. Zajmował się również bardziej fizyczną stroną naszej egzystencji, jako autor popularnego felietonu "Notatnik erotyczny" w miesięczniku "Twój Styl" (książka "Gra wstępna" to wybór tych tekstów). Obecnie pracuje w redakcji "Zwierciadła", gdzie pisze felieton "Czułym okiem".

Ostatni tomik wierszy "Tylko czułość idzie do nieba " Iskry. Niedawno opublikował powieść pt. "Rzeka Podziemna" ( wyd Santorski)

13 marca, godz. 18.00, sala 47, Wydział Filologiczny

Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską: Wywiad sam w sobie i jako część większej całości. Prowadzącą jest Anna Jakubas, studentka trzeciego roku Filologii Polskiej.

Małgorzata Karolina Piekarska - (ur. 24 lipca 1967 w Warszawie) - polska pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Córka dziennikarza i varsawianisty Macieja Piekarskiego. Pracuje w TVP3, gdzie emitowane są jej reportaże, jest związana z Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem Cogito. Publikowane w latach 1998-2005 na łamach pisma felietony Wzrockowisko ukazały się drukiem w postaci ksiązki w 2002 roku. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży: Klasa Pani Czajki wydanej w 2004 roku, Tropiciele wydanej w 2006. Akcja obu powieści rozgrywa się na Saskiej Kępie gdzie mieszka autorka i skąd pochodzą jej przodkowie. W 2005 opublikowała także dokumentalną książkę "Dziewiętnastoletni marynarz." To zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego.

14 marca, godz. 18.00, sala 47, Wydział Filologiczny

Spotkanie z Dariuszem Wilczakiem: Reportaż, czyli sztuka obiektywizmu. Prowadzącą jest Jolanta Kaczyńska, studentka drugiego roku Filologii Polskiej.

Dariusz Wilczak - reportażysta, dziennikarz tygodnika „Newsweek”. Autor książek: Pajęczyna, Mucha za szybą, On Kwaśniewski, Ponad stan. Solidarność, historie podziemne 

         15 marca, godz. 18.00, sala 47, Wydział Filologiczny

Spotkanie autorskie z Anną Bikont: Lawina i kamienie. Poprowadzi je prof. Jolanta Sztachelska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie to w dużej mierze będzie dotyczyć książki „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” piór Anny Bikont i Joanny Szczęsnej.

Anna Bikont- pisarka, autorka książki „My z Jedwabnego”, współautorka „Lawiny i kamieni. Pisarze wobec komunizmu”.

19 marca, godz. 16.30, Wydział Filologiczny

Pokaz zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego: Reportaż z aparatu. Spotkanie poprowadzi Sylwia Wieczeryńska, studentka czwartego roku Filologii Polskiej.

Ryszard Kapuściński – znany polski reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotografik; "cesarz reportażu".

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook